Takich rządów chcą Polacy - zaskakujący sondaż
W polskim społeczeństwie istnieje spory potencjał do wykorzystania przez populistycznych polityków - wynika z najnowszego badania CBOS. Aż 75% Polaków deklaruje, że odczuwa potrzebę rządów silnej ręki - przywódcy, który nie ograniczy się do pilnowania spraw państwa, ale zbuduje nowy ład.
Głosowanie to wyzwanie! Sprawdź się w grze wyborczej
Dla zbadania populizmu Polaków posłużono się sześcioma wskaźnikami: jednoznaczny podział świata na dobro i zło, wiara w proste recepty, potrzeba silnej władzy, przekonanie, że władza została zawłaszczona przez nielicznych, lęk przed zbliżającą się katastrofą, odwołanie się do wartości moralnych.
W dwóch spośród sześciu stwierdzeń zdecydowana większość Polaków wykazuje pewne symptomy populizmu. Trzy czwarte badanych (75%) deklaruje, że odczuwa potrzebę rządów silnej ręki – przywódcy, który nie ograniczy się do pilnowania spraw państwa, ale zbuduje nowy ład. CBOS zauważa, że - jak widać z preferencji partyjnych - nie ma jednego kandydata na przywódcę. Jednocześnie 76% ankietowanych tęskni do "starych, dobrych wartości moralnych".
CBOS podkreśla, że "generalnie odpowiedzi na te dwa pytania świadczą o istnieniu znacznego potencjału do wykorzystania przez populistycznych polityków".
Kolejne dwa stwierdzenia będące wskaźnikami populizmu akceptuje co najmniej połowa Polaków. Są to: poczucie niedostatku demokracji, zawłaszczenia władzy przez nielicznych oraz przekonanie, że rządzenie jest w istocie rzeczą prostą.
40% Polaków: Polsce grozi katastrofa
CBOS przypomina, że "polityk populistyczny stara się rozbudzać emocje, a przede wszystkim strach przed zagrożeniem, z którym tylko on może sobie poradzić". Według 40% ankietowanych, Polsce grozi katastrofa - i to w najbliższej przyszłości. Jak zauważają specjaliści z CBOS oznacza to, że "lęk będzie istotną przesłanką przy podejmowaniu decyzji wyborczej".
Badanie nie wykazało różnic w poziomie populizmu między wyborcami lewicowymi, centrowymi i prawicowymi. Minimalnie większym populizmem wyróżniają się ci, którzy nie potrafią określić swoich poglądów politycznych
Natomiast postawa taka bardzo silnie wiąże się z identyfikacjami na osi Polska solidarna - Polska liberalna. Polska solidarna jest populistyczna - zauważa CBOS.
Poziom populistycznych opinii wśród Polaków CBOS zbadał dwa razy: na początku kampanii wyborczej (18 - 24 sierpnia na liczącej 1051 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski) oraz na jej półmetku (8 - 14 września, na liczącej 1077 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski).