Szukacie seksu w sieci? Sprawdźcie, co o was wiemy
Blisko jedna trzecia Internautów miała kontakt seksualny z osobą poznaną w sieci. Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się do kontaktów z osobami tej samej płci – wynika z najnowszego raportu Polpharmy. - Seks wirtualny nie zastąpi nam seksu "w realu", gdyż przyjemność płynąca z drugiego jest większa – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską seksuolog prof. Zbigniew Izdebski, współautor badań.
W badaniu „Seks Polaków w Internecie” wzięło udział 10 tys. osób powyżej 18 roku życia. Niemal wszyscy użytkownicy korzystają z sieci codziennie.
Przeciętny wiek inicjacji seksualnej użytkownika sieci wynosi 18,8 lat. Najczęściej ankietowani mieli w ciągu życia dwóch lub trzech partnerów seksualnych. 42% kobiet i 48,3% mężczyzn przyznało się do kontaktów seksualnych z osobą spoza związku. Co czwartej kobiecie korzystającej z Internetu proponowano kontakt seksualny w zamian za wynagrodzenie.
Życia seksualne przed ukończeniem 16 roku życia zadeklarowało 11,4% mężczyzn i 7,9% kobiet. Proporcje te ulegają zmianie, jeśli chodzi o inicjację seksualną w wieku 16-18 lat (50% kobiet w stosunku do 46,1% mężczyzn) oraz w wieku 19-20 (24,2% kobiet w stosunku do 21,7% mężczyzn).
Najwięcej osób określiło swoją orientację jako heteroseksualną, przy czym do biseksualności przyznało się 5,3% badanych, a homoseksualiści stanowili 3% respondentów. 7% ankietowanych odmówiło odpowiedzi na pytanie. Kobiety, częściej niż mężczyźni, przyznają się do kontaktów seksualnych z osobami tej samej płci.
Osoby o orientacji biseksualnej nieco częściej przyznają się do kontaktów seksualnych poza związkiem (60,1% w stosunku do 45% wśród osób o orientacji heteroseksualnej). Najrzadziej zaś osoby homoseksualne (42,1%).
Częsty seks
Średnio internauci odbywają 2-3 stosunki seksualne w ciągu tygodnia, przy czym deklarowana średnia długości stosunku wynosi 18,7 minuty. Najaktywniejsze pod tym względem są osoby w wieku 25-30 lat. Ponad połowa internautów odczuwa spełnienie podczas aktu seksualnego, choć najczęściej dotyczy to osób w wieku 36-40 lat.
Do seksu oralnego przyznało się cztery piąte internautów, a dwa razy mniej do seksu analnego. Masturbację zadeklarowało 95% mężczyzn i 85% kobiet. Kontakt oralny zadeklarowała większość kobiet (81,4%) i mężczyzn (83,8%). Blisko połowa badanych (49,8% kobiet i 49% mężczyzn) zadeklarowała również kontakt analny. Ponad dwie piąte badanych, którzy przeszli inicjację seksualną, korzysta ze środków urozmaicających życie seksualne. Najczęściej są to żele, bielizna erotyczna czy specjalne prezerwatywy. Z „urozmaiceń” chętnie korzystają Internauci w wieku od 21 do 35 lat.
54,7% badanych odbywa stosunek przynajmniej raz w tygodniu. 4,5% badanych uprawia seks codziennie (5,1% kobiet i 3,9% mężczyzn). Blisko jedna trzecia badanych uprawia seks dwa lub trzy razy w tygodniu. 56,1% Internautów odczuwa orgazm przy każdym lub niemal każdym stosunku. Do problemów z brakiem orgazmu najczęściej przyznawali się najmłodsi internauci.
Dwie piąte badanych przyznaje się do kontaktów poza związkiem. Przy czym częściej zdradzają mężczyźni niż kobiety. Do zdrady przyznała się jedna trzecia wierzących i praktykujących w porównaniu z ponad połową wierzących i niepraktykujących oraz niewierzących. Odsetek osób zdradzających partnera wzrasta wraz z wiekiem.
Polscy internauci dobrze oceniają swoją atrakcyjność. Ponad połowa badanych (58,8%) uważa się za atrakcyjnych, a za średnio atrakcyjnych – 32,2%. Za „niezbyt atrakcyjnego”, „nieatrakcyjnego” lub „zdecydowanie nieatrakcyjnego” uważa się niewiele ponad 9% badanych. „Zdecydowaną nieatrakcyjność” zadeklarowało pół procenta Internautów.
Najczęściej, jeśli chodzi o stosunek seksualny, internauci obawiają się: oceny wyglądu ciała (55,9% wskazań), oceny sprawności seksualnej przez partnera (49,7%), nie sprawdzanie się w seksie (48,2%) i zakażenie się HIV lub inną chorobą przenoszoną droga płciową (41,3%).
Lepszy w "realu"
Trzech na dziesięciu badanych przyznaje się do kontaktu seksualnego z osobą poznaną w Internecie. Są to głównie osoby w wieku 26-30 lat. Mimo iż dwie piąte badanych deklaruje, że rozmawia na tematy seksu z osobami poznanymi w sieci, to zdecydowana większość (89%) uważa seks wirtualny za mniej satysfakcjonujący niż odbyty „w realu”.
Mężczyźni najchętniej poszukują w Internecie materiałów o charakterze erotycznym, a kobiety porad dotyczących technik seksualnych. Badania pokazały, że kobiety i mężczyźni różnie rozumieją też zdradę w Internecie. Większość internautów odczuwa zadowolenie z życia seksualnego, które – jak wynika z badań – maleje wraz z wiekiem. Najczęściej wymieniane przez Internautki obawy związane ze współżyciem, to ocena atrakcyjności przez partnera lub partnerkę. W przypadku mężczyzn była to ocena sprawności seksualnej przez partnerkę lub partnera.
Internauci, mimo iż dwie trzecie osób miało problemy zdrowotne związane z seksem, niechętnie zgłaszają się do specjalisty. Zaledwie 6,7% badanych szuka profesjonalnej pomocy. Rzadko sięgają również po środki farmakologiczne poprawiające sprawność seksualną (mniej niż 10%).
Badanie „Seks Polaków w Internecie” przeprowadzono na zlecenie firmy Polpharma. Pytania do ankiety przygotował prof. dr hab. Zbigniew Izdebski. Ankieta została zrealizowana na przełomie 2009 i 2010 roku.