Trwa ładowanie...

Zorza polarna w Polsce już tej nocy. W jakich godzinach się pojawi? Jak długo będzie widoczna? Czy zobaczymy ją gołym okiem?

Już najbliższej nocy będziemy świadkami zorzy polarnej nad polskim niebem. Zjawisko to ma być widoczne gołym okiem.

Zorza polarna w Polsce już tej nocy. W jakich godzinach się pojawi? Jak długo będzie widoczna? Czy zobaczymy ją gołym okiem?Źródło: Wikimedia Commons CC BY
d2uy1tk

Zorza polarna nad Polską. O której ją zobaczymy?

O zorzy polarnej nad Polską poinformowała Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery, która bazuje tutaj na swoich badaniach i prognozach. Zjawisko będzie widoczne między godziną 22:00 a 1:00 przez maksymalnie kilkadziesiąt minut.

“W kierunku Ziemi ponownie skierowała się pokaźnych rozmiarów dziura koronalna na Słońcu. Ta wyrwa w polu magnetycznym naszej gwiazdy jest z nami od lata 2018 roku. Blisko cztery tygodnie temu wywołała ona jedną z dwóch najsilniejszych zórz polarnych w sezonie 2018/2019” - napisał na stronie Z głową w gwiazdach na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.

Zorza polarna nad Polską. Kto ją zobaczy?

Ostatnim razem zorzę polarną w Polsce mogliśmy obserwować jesienią 2018 roku. Wtedy mogli ją dostrzec głównie mieszkańcy północnej części kraju. Dzisiaj szansę na zobaczenie tego zjawiska na własne oczy będą mieli także mieszkańcy centralnej Polski.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Może przybierać kształt pasma, łuku, kurtyny, promieni lub korony. Może być koloru niebieskiego, zielonego, żółtego i czerwonego, a bardzo często białego. Najczęściej można ją zaobserwować w krajach skandynawskich.

d2uy1tk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uy1tk
Więcej tematów