ŚwiatŻołnierze potrzebują Beatlesów

Żołnierze potrzebują Beatlesów

"All You Need is Love" - ten szlagier Beatlesów jest najczęściej słuchanym utworem przez żołnierzy stacjonujących nad Zatoką Perską - informuje serwis internetowy BBC.

Obraz
© Amerykańscy żołnierze w obozie kilkadziesiąt kilometrów przed Bagdadem(AFP)

Umożliwia im to stacja BFBS (The British Forces Broadcasting Service), która od 60 lat towarzyszy brytyjskim żołnierzom uczestniczącym w akcjach militarnych na różnych frontach.

Prezenter BFBS Marc Tyley powiedział, że zadaniem stacji jest umożliwienie żołnierzom kontaktu z rodzinami, które dedykują swoim bliskim ich ulubione piosenki. Dziennie realizowanych jest 500 - 800 zamówień. Od początku konfliktu w Iraku zamówiono około 15 tys. dedykowanych piosenek.

Na liście najchętniej zamawianych utworów znajdują się m.in. "The Boys Are Back in Town" irlandzkiej grupy rockowej Thin Lizzy, "Take Me Home" brytyjskiej wokalistki Sophie Ellis Bextor oraz "Without Me" amerykańskiego rapera Eminema.

Oprócz muzycznego koncertu życzeń ramówkę radia tworzą wiadomości, serwisy sportowe oraz aktualne audycje dotyczące życia na froncie. Stacja transmitowała wywiady z politykami, umożliwia też przekazy specjalne skierowane do żołnierzy, np. przez premiera Wielkiej Brytanii Tony`ego Blaira.

Część pracowników stacji brała udział w podobnym przedsięwzięciu podczas pierwszej wojny nad Zatoką Perską oraz podczas konfliktu na Bałkanach. Jednak dla sporej grupy jest to pierwszy kontakt z wojną. Wszyscy musieli poddać się wcześniej szkoleniu przygotowującemu do przetrwania w warunkach wojennych, w tym na wypadek ataku chemicznego.

Stacja BFBS rozpoczęła nadawanie w 1943 r. Eksperymentalne audycje skierowane były do żołnierzy brytyjskich przebywających w Algierii. Obecnie 60 lokalnych oddziałów radia BFBS kieruje swoją ofertę do ponad 200 mln słuchaczy na całym świecie. Lokalne ośrodki znajdują się poza Zatoką, m.in. w Kosowie, Bośni, Północnej Irlandii i na Cyprze. Program nadawany jest drogą satelitarną. Prezenterzy irackiego oddziału BFBS twierdzą, że ich praca, mimo że wiąże się z ryzykiem, jest bardzo satysfakcjonująca. (iza)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)