PolskaZnamy już datę ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego

Znamy już datę ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego

Ekshumacja szczątków gen. Władysława Sikorskiego nastąpi 25 listopada - poinformował prezes IPN Janusz Kurtyka po spotkaniu z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem.

Znamy już datę ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego
Źródło zdjęć: © PAP/CAF

- Następnego dnia szczątki zostaną pochowane w Katedrze na Wawelu - powiedział Janusz Kurtyka. Uroczystość ta rozpocznie się 26 listopada o godz. 16.00 pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu, a godzinę później odprawiona zostanie msza św. za duszę generała.

25 i 26 listopada Krypta św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag gen. Sikorskiego, będzie niedostępna dla zwiedzających.

Oględzin zwłok gen. Sikorskiego dokonają specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej i Zakładem Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci wykonają m.in. tomografię komputerową, badania DNA, histopatologiczne i toksykologiczne.

- Spodziewamy się określić obrażenia, jakich doznał generał, bo one właściwie nigdy nie zostały określone w sposób pełny i kompleksowy - mówiła prok. Ewa Koj z katowickiego oddziału IPN. Badania mają m.in. wyjaśnić, czy generał i towarzyszące mu osoby zmarły na skutek zderzenia samolotu z powierzchnią wody, czy generał żył i później utonął. - Przy założeniu, że szczątki generała nadal są zmumifikowane, tak jak były w 1993 r. możliwe, że to wszystko uda się naukowcom ustalić - dodała prok. Koj.

Prezes IPN poinformował, że na wyniki badań trzeba będzie poczekać około miesiąca od pobrania próbek i wyraził nadzieję, że rozwiane zostaną wątpliwości, co do przyczyn i okoliczności śmierci generała.

Kurtyka zapowiedział, że do Londynu uda się specjalna ekipa badawcza, która ma ponownie podjąć próbę weryfikacji dokumentacji źródłowej dotyczącej śmierci gen. Sikorskiego. - Jesteśmy w dość specyficznej sytuacji, bo Brytyjczycy wyrażają pogląd, że nie ma już tajnych akt w tej sprawie - mówił Kurtyka.

Szczątki Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, przykryte specjalnie uszytym mundurem generalskim, zostaną złożone do trumny w asyście Wojska Polskiego.

Śledztwo, mające wyjaśnić tajemnicze okoliczności śmierci gen. Sikorskiego, który zginął 4 lipca 1943 r., wszczął 3 września katowicki oddział IPN, uznając, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Do tej pory w śledztwie przesłuchano kilkanaście osób. Wcześniej szczeciński oddział IPN odmawiał rozpoczęcia śledztwa uznając, że generał zginął w katastrofie, a nie w zamachu.

Gen. Sikorski - Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu RP na uchodźstwie - zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, powracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Przyczyn katastrofy samolotu Liberator, należącego do brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, nie wyjaśniono do dziś. Niektórzy badacze uważają, że Sikorski zginął w wyniku spisku; inni uważają, że był to wypadek.

Sikorski został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego zwłoki przeniesiono na Wawel.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)