WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł współtwórca Bim Bomu Wowo (Włodzimierz) Bielicki

Wowo (Włodzimierz) Bielicki, reżyser, scenarzysta i aktor zmarł w Warszawie w wieku 81 lat. Był współtwórcą legendarnego kabaretu Bim Bom, który powstał w Gdańsku w latach 1954-1960 w kręgu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wowo Bielicki
Wowo Bielicki (AKPA, Fot: Marek Karewicz)
WP

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że zmarł Wowo Bielicki, reżyser, scenograf, scenarzysta, animator kultury, aktor, wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu" - taką notatkę zamieścili na stronie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu artyści i pracownicy.

Jednym z przyjaciół Bielickiego był malarz i rysownik prof. Włodzimierz Łajming. Obaj poznali się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza ASP).

- Byliśmy razem na wydziale malarstwa w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Mimo że Wowo był bardzo zdolny manualnie, to sam dyplom zrobił jednak nie w tradycyjnym malarstwie, lecz tworząc scenografię do jednego ze spektakli w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Dzięki tej scenografii on zaistniał w Polsce. Był bardzo twórczy, jemu nie wystarczało grzecznie malować obraz jeden za drugim - powiedział prof. Łajming.

WP

Łajming wspomina też karierę Bielickiego w teatrze Bim Bom. - W "Bim Bomie" Wowo i Jacek Fedorowicz byli prawą ręką Zbyszka Cybulskiego i Bobka Kobieli. On im podpowiadał, miał swoje pomysły. Potem Bielicki stworzył w Gdańsku kabaret "To tu", do którego mnie też zaangażował jako aktora - wyjaśnił malarz.

- Bardzo przeżywam tę śmierć. Przyjaźniłem się z nim. Jeszcze rok temu odwiedził mnie, był u nas na kolacji, mam nawet pamiątkowe zdjęcie z tego spotkania - dodał Łajming.

Wowo (Włodzimierz) Bielicki urodził się 16 stycznia 1932 r. w Warszawie. W 1960 r. ukończył malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie współtworzył słynny studencki kabaret Bim Bom. W kabarecie tym zaczynali również późniejsi wybitni polscy aktorzy: Bogumił Kobiela, Zbigniew Cybulski oraz Jacek Fedorowicz.

Bielicki przez wiele lat pracował jako scenograf Teatru Telewizji, a także konsultant scenograficzny filmów fabularnych.

WP

Pewien fragment jego biografii artystycznej związany był z Wałbrzychem. W 1988 r. Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu pracę rozpoczął jako kierownik artystyczny tej placówki. Rok później w 1989 r. został dyrektorem naczelnym tego teatru. Funkcję tę pełnił do 2000 r.

W tym czasie zrealizował szereg spektakli, m.in. "Emigrantów" Sławomira Mrożka, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Operę za trzy grosze" Bertolda Brechta. Powołał także scenę impresaryjną i zainicjował działania edukacyjne.

Przez całe życie utrzymywał kontakty z gdańskim środowiskiem plastyków; jeszcze niedawno bywał na wernisażach byłych kolegów z Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Polub WP Wiadomości
WP
WP