PolskaZmarł wódz ludzkości - "zgasło słoneczko ludzkości"

Zmarł wódz ludzkości - "zgasło słoneczko ludzkości"

"Zgasło słoneczko ludzkości. Reakcje społeczeństwa polskiego na śmierć Stalina" - taki tytuł nosi
wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do końca marca. Później wystawę obejrzą m.in. gdańszczanie.

03.03.2003 16:00

Obraz
© Fragment wystawy (fot. PAP/Adam Hawałej)

Organizatorzy wyjaśnili, że wystawa jest głównie skierowana do młodych ludzi, którzy nie mają pojęcia o koszmarze tamtych czasów. "To, co dzisiaj wydaje się zabawne, czasami absurdalne, było chlebem powszednim dla ludzi żyjących w tamtych czasach" - mówił Wojciech Trębacz z Instytutu Pamięci Narodowej. Zastrzegł, że wystawa prezentowana jest w 50. rocznicę śmierci Stalina, ale nie jest wystawą "ku czci".

Na wystawie można obejrzeć wiele materiałów archiwalnych prezentujących m.in. akcje propagandowe oraz świat w dobie stalinizmu. Ponadto zgromadzono portrety i zdjęcia Stalina w najróżniejszych sytuacjach.

Organizatorzy sporo miejsca poświęcili informacjom prasowym dotyczącym śmierci Stalina. "Przestało bić serce wodza ludzkości. Zmarł 5 marca 1953 r. o godz. 21.50. Świat dowiedział się o tym kilka godzin później z radia moskiewskiego. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 9 marca, zaś ciało wielkiego wodza zostanie złożone w Mauzoleum na Placu Czerwonym, obok Włodzimierza Lenina" - tak informowała jedna z polskich gazet.

Zgodnie z poleceniem władz PRL niemal wszystkie tytuły prasowe zamieściły informacje na temat śmierci Stalina. "Przegląd techniczny" - "Odszedł człowiek, którego imieniem nazywać się będzie epoka". "Gromada. Rolnik Polski" - "Przestało bić serce wielkiego wodza". "Nowa kultura" - "Stalinowski geniusz przewidywania".

Po śmierci Stalina Rada Państwa i Rada Ministrów PRL podjęły decyzję o przemianowaniu Katowic na Stalinogród. Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie, będącemu darem ZSRR dla Polski, nadano imię Józefa Stalina.

Organizatorzy wrocławskiej wystawy przytoczyli kilka tysięcy określeń, jakimi nazywano Stalina. O sowieckim przywódcy mówiono m.in.: budowniczy socjalistycznej kultury, wybawiciel narodów Europy, dumna reduta wolności i pokoju, rzecznik sprawiedliwego pokoju, wielki językoznawca, pochodnia rewolucji światowej. (an)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)