PolskaZmarł piosenkarz i autor tekstów Jacek Skubikowski

Zmarł piosenkarz i autor tekstów Jacek Skubikowski

W Warszawie, w wieku 53 lat, zmarł Jacek Skubikowski, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek, prezenter telewizyjny i sceniczny. Od wielu miesięcy walczył z chorobą nowotworową, lekarze musieli usunąć mu całą krtań.

Zmarł piosenkarz i autor tekstów Jacek Skubikowski
Źródło zdjęć: © AKPA

13.06.2007 | aktual.: 13.06.2007 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/odszedl-jacek-skubikowski-6038700283241089g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/odszedl-jacek-skubikowski-6038700283241089g )
Odszedł Jacek Skubikowski

Jacek Skubikowski to autor przebojów takich zespołów jak Lombard, Lady Pank, a także piosenek Martyny Jakubowicz, Ewy Bem. Jego piosenki znalazły się także na ścieżce dźwiękowej serialu "Na dobre i na złe" w wykonaniu Anny Jurksztowicz oraz w "Pustyni i w puszczy" w wykonaniu Beaty Kozidrak.

Był prezenterem muzycznej audycji telewizyjnej "Piano express" i prawniczej "Po prostu paragraf", a także koncertów festiwalowych w Opolu i na Pikniku Country w Mrągowie.

Dziennikarz muzyczny Janusz "Kosa" Kosiński powiedział, że Jacek Skubikowski był ważną osobą na polskiej scenie muzycznej. Jak podkreślił, szczególnie zauważalną, gdy występował z własnym zespołem i prezentował własny repertuar. Aczkolwiek, jak dodał dziennikarz, należy pamiętać też o tym, że tworzył on wielkie przeboje dla innych zespołów i piosenkarzy.

"Kosa" Kosiński podkreślił, że Jacek Skubikowski był osobą o bardzo dużym poczuciu humoru. Jak dodał, świadczyły o tym nie tylko teksty jego piosenek, ale chociażby najdłuższa na świecie nazwa zespołu "Undzia Kizia Mizia Fruzia Boom Polońca Luz Band Namber Tu, czyli Strasznie Czerstwy Chórek Kowbojskich Dwururek, czyli grupa im. F. Dzierżyńskiego".

Nie dopuszczał szmiry, lipy

Kolega i wieloletni współpracownik piosenkarza i kompozytora Jacka Skubikowskiego, wokalista i gitarzysta Maciej Januszko, powiedział o zmarłym w środę artyście, że "był to człowiek żyjący pełnią życia".

Spędziłem ponad 20 lat u boku maestro, robiąc różne dziwne rzeczy i jestem z tego naprawdę dumny, bo udało się taką przyjaźń tyle lat podtrzymać - podkreślił Januszko.

Był to człowiek o mocnym charakterze, z którym polemika zawsze była zaszczytem, bo był naprawdę dobrze zorientowany w różnych dziedzinach, kompetentny - podkreślił. Dodał, że Skubikowski był "wymagający". Nie dopuszczał szmiry, lipy. Wyczuwał ludzi, którzy są nieszczerzy. Jeżeli już udało się z nim nawiązać kontakt, to był niezmiernie życzliwy, ciepły i sympatyczny - powiedział.

Januszko ujawnił, że razem z żoną Skubikowskiego do końca czuwał przy łożu artysty, który walczył z chorobą nowotworową. To choroba niezmiernie wyniszczająca, zwłaszcza dla twórcy; dla pieśniarza to jest dramat - ocenił Januszko. Januszko, obecnie wokalista grupy Mech, występował ze Skubikowskim w duecie od końca lat 80 do połowy lat 90. Grali razem m.in. na Rawa Blues Festival. Pracowali także wspólnie przy solowych płytach Skubikowskiego. Obecnie pracuje nad reedycją płyt Skubikowskiego. W planach jest też książka z tekstami piosenek Skubikowskiego dla dzieci.

Jego teksty były o czymś

Wokalistka Małgorzata Ostrowska, b. liderka zespołu Lombard, dla którego zmarły Jacek Skubikowski napisał wiele tekstów piosenek, podkreśliła, że miał on "ogromną łatwość pisania".

Jacek był bardzo istotną osobą dla mnie, ponieważ był zarówno autorem tekstów, jak i muzyki do niektórych utworów Lombardu ,np. do "Drogiej pani z telewizji" czy "Tańca pingwina na szkle" - powiedziała Ostrowska. Jak podkreśliła, Skubikowski miał "ogromną łatwość pisania, pisania komentującego codzienność w sposób bardzo charakterystyczny dla siebie". To stanowiło o tym, że jego teksty byłe inne. O czymś - uważa Ostrowska.

Artystka wspominała współpracę ze Skubikowskim m.in. przy płycie "Szara maść". Początkowo ja miałam pisać do niej teksty. Miałam koncepcję całej płyty i pomysł na każdy z tych tekstów osobno. Ostatecznie jednak tekstów nie napisałam, ale udałam się do Jacka do domu i opowiedziałam mu swoje pomysły, tekst po tekście - opowiadała Ostrowska. Jacek po tygodniu przyniósł świetne teksty, dokładnie takie, jak chciałam - wspominała piosenkarka.

Skubikowski urodził się 25 września 1954 roku. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był także absolwentem Media Music Services w Londynie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera dźwięku i producenta nagrań. W czasie studiów grał w akademickich zespołach muzycznych. W 1974 roku utworzył zespół jazzu tradycyjnego Rattlesnake Jug Band. Wystąpił z nim między innymi na festiwalu jazzu tradycyjnego "Złota Tarka", otrzymując wyróżnienie.

Występował także z zespołami dixielandowymi, między innymi Come Back i Hot Lips. Od 1980 roku występował jako solista. Koncertował w ZSRR, RFN, NRD, Holandii i Szwajcarii, a także w ośrodkach polonijnych w Kanadzie i USA. Komponował także muzykę do filmów animowanych, między innymi do telewizyjnego cyklu piosenek dla dzieci "Samośpiew".

Najbardziej znane utwory Skubikowskiego to "Śmierć w dyskotece" (wyk. Lombard), "Droga pani z telewizji" (wyk. Lombard), "Taniec pingwina na szkle", "Zawsze tam gdzie ty" (wyk. Lady Pank), "Tacy sami" (wyk. Lady Pank), "Na dobre i na złe" (wyk. Anna Jurksztowicz).

Autorskie płyty Jacka Skubikowskiego to m.in. "Jacek Skubikowski" (1983), "Jedyny hotel w mieście" (1984), "Wyspa dzikich" (1985), "Omen" (1990).

Jako członek Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP Skubikowski był współautorem projektu ustawy o dobrowolnej opłacie za pobieranie plików przez Internet.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śmierćmuzykanowotwór
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)