Zełenski ostrzega: Rosja przygotowuje nowe masowe ataki
Rosjanie przygotowują kolejne zmasowane ataki - przekazał Wołodymyr Zełenski, powołując się na informacje wywiadowcze. - Szczerze rozmawiamy z naszymi partnerami o pociskach przeciwlotniczych, o systemach, których tak bardzo potrzebujemy. Dostawy są niewystarczające - powiedział ukrainski prezydent w cowieczornym przemówieniu.
- Nasze służby wywiadowcze donoszą, że Rosja przygotowuje nowe masowe ataki - przestrzegł w piątek wieczorem Wołodymyr Zełenski.
Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z sojusznikami w sprawie dostaw sprzętu potrzebnego do odpierania ataków, jednak dostawy wciąż są niewystarczające. - Staramy się przyspieszyć i ważne jest, aby nasi partnerzy nas wysłuchali - dodał.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rosja gasi światło w Ukrainie. Nie kryją, że obrona jest w kryzysie
Zmasowane ataki na Ukrainę. Problemy z dostawą prądu i ciepła
W ciągu ostatniego tygodnia z powodu intensywnych ostrzałów obiektów systemu energetycznego Kijowa tysiące gospodarstw domowych pozostawało bez prądu przez kilka godzin dziennie, a niektórzy mieszkańcy zgłaszali brak prądu przez około 14–16 godzin na dobę.
Towarzyszyły temu przerwy w dostawach ciepła, gdy temperatura powietrza w stolicy Ukrainy wynosi minus 10–12 stopni C.
Rosyjskie ostrzały dronami i rakietami osłabiły system niemal w całym kraju. Wicepremier i minister energetyki Denys Szmyhal przekazał, że trudna sytuacja jest także w regionach: odeskim, dniepropietrowskim, charkowskim i przy froncie.
W tym tygodniu władze Ukrainy ogłosiły stan wyjątkowy w sferze energetyki, ponieważ infrastruktura tego sektora uległa zniszczeniu w wyniku rosyjskich ataków, silnych mrozów i nagromadzonych zniszczeń wojennych.
Źródło: x.com/ZelenskyyUa, WP Wiadomości