Zbrodnie Saddama Husajna
Na liście zbrodni, za które przed sądem irackim stanie były dyktator Saddam Husajn, znalazły się masakry Kurdów i szyitów, egzekucje polityków i duchownych, inwazja na Kuwejt, a także osuszenie mokradeł w widłach Tygrysu i Eufratu na południu kraju. Trybunał udostępnił agencji Associated Press listę zarzutów przeciwko Saddamowi, obejmującą 14 pozycji.
06.06.2005 | aktual.: 06.06.2005 20:08
W niedzielę rzecznik rządu irackiego Lejs Kubba zakomunikował, że choć Saddamowi można postawić do 500 zarzutów, prokuratorzy specjalnego trybunału, który ma go sądzić, skupią się na kilkunastu sprawach "wszechstronnie udokumentowanych", w których są pewni uzyskania wyroku skazującego.
Przedstawiciel zespołu obrońców Saddama, Isam Ghazawi, skrytykował wypowiedź Kubby, mówiąc, że zarzuty powinien przedstawić sąd, a nie rząd, i że adwokaci byłego prezydenta powinni otrzymać kopię aktu oskarżenia.
Prezydent Iraku Dżalal Talabani powiedział, że władze kraju oczekują, iż proces byłego dyktatora rozpocznie się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Saddam Husajn był prezydentem Iraku od 1979 roku do kwietnia 2003 r., kiedy obaliła go amerykańska inwazja.
Władze irackie uważają, że proces Saddama i podanie do publicznej wiadomości szczegółów jego zbrodni przyczyni się do osłabienia antyrządowej partyzantki. W fali przemocy po utworzeniu nowego rządu 28 kwietnia zginęło dotychczas przeszło 850 Irakijczyków i około 80 żołnierzy USA.
Iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari oświadczył w wywiadzie dla CNN, że "im szybciej zacznie się [proces Saddama], tym lepiej".
Poniżej niektóre zarzuty przygotowywane przez prokuratorów na proces byłego dyktatora Iraku:
- Operacja Anfal, podczas której w latach 1987-88 wysiedlono w północnego Iraku kilkaset tysięcy Kurdów, a 182 tysiące zamordowano.
- Oddzielnie sprawa Halabdży, kurdyjskiego miasteczka, w którym w ataku chemicznym zginęło w roku 1988 około 5 tysięcy osób, w tym kobiety i dzieci.
- Stłumienie powstania szyitów na południu Iraku w roku 1991, wkrótce po wojnie w Zatoce Perskiej.
- Masakra w Dudżajlu w roku 1982. W tym szyickim miasteczku na północ od Bagdadu ktoś usiłował zabić Saddama. W odwecie na rozkaz władz stracono co najmniej 50 tamtejszych mieszkańców.
- Egzekucja 8 tysięcy członków kurdyjskiego klanu Barzanich. Jego członkiem jest obecny przywódca współrządzącej Irakiem Demokratycznej Partii Kurdystanu Masud Barzani.
- Inwazja na Kuwejt w roku 1990. Oddziały irackie okupowały Kuwejt przez siedem miesięcy. Zostały wyparte stamtąd przez wojska USA i innych krajów koalicji międzynarodowej podczas wojny w Zatoce Perskiej na początku 1991 roku.
- Osuszenie mokradeł. Po powstaniu szyitów w roku 1991 Saddam, aby ułatwić sobie walkę z partyzantką wśród tzw. Arabów Błotnych (Madanów), kazał budować zapory, kanały i rowy, wskutek czego zamienił znaczną część mokradeł na południu kraju w nieużytki i pozbawił tysiące rybaków i rolników środków utrzymania.
Od upadku Saddama w kwietniu 2003 roku odkryto w Iraku co najmniej 290 masowych grobów, zawierających szczątki około 300 tysięcy ludzi.
Saddam wpadł w ręce Amerykanów w grudniu 2003 roku i przebywa obecnie w więzieniu pod Bagdadem. Znajduje się pod jurysdykcją iracką, ale strzegą go żołnierze USA.
Specjalny trybunał iracki przygotowuje także procesy 11 najbliższych współpracowników byłego dyktatora.