Trwa ładowanie...

Zamach w Dżakarcie poprzedziło ostrzeżenie

Indonezyjska policja otrzymała przed
zamachem na ambasadę Australii w Dżakarcie SMS-a, w którym grożono
atakami na zachodnie ambasady, jeśli nie zostanie uwolniony
islamski działacz Abu Bakar Baszir - ujawniła Australia.

Zamach w Dżakarcie poprzedziło ostrzeżenieŹródło: PAP/EPA
d2n0erb
d2n0erb

Dostali informację SMS na 45 minut przed atakiem - powiedział na konferencji prasowej w Sydney australijski minister spraw zagranicznych Alexander Downer. Wiadomość tę potwierdził premier John Howard.

Mułła Baszir jest uważany za duchowego przywódcę powiązanego z Al-Kaidą radykalnego ugrupowania islamskiego Dżimah Islamija, które przyznało się do czwartkowego zamachu. W wybuchu zginęło 9 osób, a 173 zostały ranne.

65-letni Baszir, któremu sąd nie zdołał udowodnić, że stoi na czele Dżimah Islamija, został skazany za takie przestępstwa jak sfałszowanie dokumentów i naruszenie prawa imigracyjnego.

Baszir - znany z publicznego wyrażania uznania dla przywódcy Al-Kaidy, Osamy bin Ladena - w czasie procesu zaprzeczał, jakoby kierował Dżimah Islamiją, twierdząc, że takie ugrupowanie nie istnieje.

Organizacja ma stać za serią zamachów w Indonezji, w tym na Bali w październiku 2002 r., kiedy zginęło ponad dwieście osób, m.in. polska dziennikarka Beata Pawlak.

d2n0erb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0erb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj