Zakończyło się Światowe Jamboree Skautowe
Uroczysta Ceremonia Zamknięcia zakończyła jubileuszowe Światowe Jamboree Skautowe. 45 tys. skautów z całego świata, w tym 800 polskich harcerzy opuściło miasteczko zlotowe w pod-londyńskim Chelmsford. W trakcie olimpiady skautowej, która trwała od 27 lipca do 8 sierpnia Chelmsford odwiedziło też tysiące osób w tym przedstawiciele rządów, placówek dyplomatycznych i brytyjski następca tronu książę William, który przekazał skautom pozdrowienia od brytyjskiej królowej Elżbiety II, która w czasach swojej młodości również uczestniczyła w podobnej międzynarodowej imprezie.
09.08.2007 | aktual.: 09.08.2007 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiatowe-jamboree-skautowe-6038708685366401g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiatowe-jamboree-skautowe-6038708685366401g )
Zakończyło się Światowe Jamboree Skautowe
Przez 12 dni skauci z blisko 180 krajów świata wspólnie obozowali, pracowali, bawili się i poznawali kultury innych narodów. Uczestnicy Jamboree przyjechali z tak odmiennych środowisk jak te istniejące w krajach arabskich i w Ameryce, regionów o tak bardzo zróżnicowanych doświadczeniach, jak Euro-Azja i Region Azja-Pacyfik. Razem celebrowali to, co ich wszystkich jednoczy oraz uczyli się, co mogą zrobić wspólnie, aby pomóc w zbudowaniu lepszego świata.
Najważniejszym punktem Jamboree było odnowienie przyrzeczenia skautowego.1 sierpnia dziesiątki tysięcy skautów w Chelmsford i miliony na całym świecie jeszcze raz złożyło obietnicę wierności ideałom braterstwa. Dla wielu młodych ludzi był to bardzo wzruszający moment, łzy na policzkach gratulujących sobie nawzajem skautów były częstym widokiem. Atmosfera przygody życia, towarzysząca całemu zlotowi zaprzeczała opinii, że czas skautingu dobiega końca.
Dla polskich harcerzy bardzo istotny był również Dzień Polski na Jamboree. Harcerze podbili serca skautów z innych krajów polską kuchnią, tańcami ludowymi, prezentacją walk rycerskich i zaproszeniem do próby bicia rekordu Guinnessa w ilości par tańczących poloneza. W Polskim Namiocie Narodowym można było obejrzeć wystawy, prezentujące ważne momenty w historii Polski i polskiego harcerstwa. Duże wrażenie zrobiła na zwiedzających wystawa Powstania Warszawskiego, przygotowana we współpracy z IPN.
Podczas Dnia Polskiego został też ochrzczony najmłodszy polski uczestnik Jamboree. Robert Popowski, dostał imię na cześć twórcy skautingu lorda Roberta Baden-Powella.
Gościem specjalnym Jamboree w Dniu Polskim był Lech Wałęsa, który został honorowym skautem i zadeklarował poparcie dla zgłoszenia skautingu do Pokojowej Nagrody Nobla.
Agnieszka Bobran