Zakaz członkostwa w partii zgodny z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy 18 ustaw, zabraniające między innymi wojskowym, policjantom, strażakom i funkcjonariuszom Straży Granicznej zrzeszania się w partiach politycznych, są zgodne z konstytucją.
Niezgodny z ustawą zasadniczą jest natomiast przepis mówiący, że w okresie kadecji członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ulega zawieszeniu ich członkostwo w partiach.
Przepisy dotyczące wojskowych i policjantów zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem nie ma konstytucyjnego uzasadnienia, by wprowadzać normy ingerujące w sfery wolności obywatelskich. Przedstawiciel Rzecznika Andrzej Malanowski powiedział, że w prawie międzynarodowym nie ma przepisów ograniczających zrzeszanie się w partiach politycznych osobom wykonującym tzw. zawody zaufania publicznego. Trybunał nie dopatrzył sie jednak w zaskarżonych przepisach łamania praw obywatelskich.
Trybunał przychylił się natomiast do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o uznanie za niezgodny z konstytucją artykułu 8 ustawy o radiofonii i telewizji. Mówi on, że członkowie Krajowej Rady muszą na czas kadencji zawiesić członkostwo w partiach politycznych. Konstytucja stwierdza natomiast, że członkowie Krajowej Rady w ogóle nie mogą należeć do partii. (aka)