Żądają szubienicy
Część polityków domaga się przywrócenia w
Polsce kary śmierci. Przygotowali już nawet projekt nowelizacji
prawa. Tyle, że wtedy musielibyśmy pożegnać się z członkostwem w
Unii Europejskiej - pisze "Gazeta Lubuska".
Kara śmierci obowiązywała w Kodeksie karnym jeszcze do 1997 r., choć ostatni wyrok wykonano w 1988 r. i od tego czasu obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. W Gorzowie Wlkp. ostatni wyrok śmierci zapadł w 1979 r., a w Zielonej Górze - w 1973 r.
Tymczasem projekt Konstytucji dla Europy stanowi, iż każdy ma prawo do życia i nikt nie może być skazany na karę śmierci ani poddany jej wykonaniu. Polska dostosowała swoje prawo do wymogów Komisji Europejskiej, która zakłada, że do UE może należeć tylko kraj, który przestrzega praw człowieka, w tym podstawowego - prawa do życia.
Sęk w tym, że zdecydowana większość Polaków popiera karę śmierci. Ostatnie badania opinii publicznej (wykonane przez CBOS) pochodzą z marca br. i wskazują, że aż 77 proc. badanych to zwolennicy kary śmierci, a tylko 19 proc. to jej przeciwnicy. Sędziowie tłumaczą to faktem, że większość społeczeństwa żyje praworządnie, chce mieć poczucie bezpieczeństwa i przyjmuje, że kara śmierci im to zapewni.
W sukurs tym społecznym oczekiwaniom poszli prawicowi politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Unii Polityki Realnej. Powodem było bestialskie zabójstwo w pociągu 21-letniej Ani, która straciła życie "z okazji" urodzin jednego z oprawców. (PAP)