Wyrok na Saddama Husajna ma zapaść do końca roku
Iracki minister sprawiedliwości Abd al-Husajn Szandal powiedział w Brukseli, że proces byłego dyktatora Saddama Husajna, oskarżanego o zbrodnie wojenne, zakończy się jeszcze w tym roku.
Szandal, który przybył do Brukseli na konferencję międzynarodową w sprawie Iraku podkreślił, że Saddama będą sądzić sądy irackie.
Termin procesu byłego dyktatora nie został dotąd wyznaczony. Na początku czerwca rząd iracki wycofał się z zapowiedzi, że Saddam może stanąć przed sądem w najbliższych tygodniach, i przyznał, iż o terminie procesu zadecyduje niezależny iracki Trybunał Specjalny.
Wcześniej prezydent Iraku, rzecznik rządu i inni wysocy rangą przedstawiciele władz informowali, że procesu Saddama, oskarżonego o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, należy oczekiwać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Dawali też do zrozumienia, że były dyktator będzie sądzony jako pierwszy, a dopiero po nim przyjdzie kolej na jego najbliższych współpracowników.
Przed tygodniem jeden z adwokatów obalonego dyktatora Iraku - Giovanni di Stefano - oświadczył, że proces Saddama powinien odbyć się nie w Iraku, ale w Europie. Di Stefano twierdzi, że według obowiązującej w Iraku konstytucji, Saddam nie może być postawiony przed sądem w swoim kraju.
Ponadto w Iraku - uważa adwokat - nie będzie można zapewnić przeprowadzenia procesu w warunkach dostatecznego bezpieczeństwa. Jego zdaniem, najlepiej byłoby gdyby proces odbył się w Szwecji, ale może to być również Szwajcaria, Austria lub Holandia.
Wielu Irakijczyków niecierpliwi się, że Saddam wciąż nie stanął przed sądem, choć od jego obalenia upłynęły przeszło dwa lata. Wypowiedzi władz miały zapewne pokazać, że proces się przybliża.
Jednak iracki Trybunał Specjalny, ciało niezależne utworzone pod koniec 2003 roku, pod auspicjami amerykańskiej administracji okupacyjnej, wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że to on, a nie rząd, ustali datę procesu. Rzecznik trybunału zaprzeczył też doniesieniom, że postanowiono skupić się tylko na kilkunastu zbrodniach Saddama, najlepiej udokumentowanych, aby przyspieszyć proces.
Na liście zbrodni, za które odpowie Saddam, znajdą się masakry Kurdów w latach 1987-89, szyitów w roku 1991, egzekucje polityków i duchownych, a także inwazja na Kuwejt w roku 1990.
Saddam Husajn był prezydentem Iraku od 1979 roku do kwietnia 2003 roku, kiedy obaliła go amerykańska inwazja.
Od upadku Saddama odkryto w Iraku co najmniej 290 masowych grobów, zawierających szczątki około 300 tysięcy ludzi.
Saddam wpadł w ręce Amerykanów w grudniu 2003 roku i przebywa obecnie w więzieniu pod Bagdadem. Znajduje się pod jurysdykcją iracką, ale strzegą go żołnierze USA.