Wycinka Puszczy Białowieskiej. Oto twarde dane Lasów Państwowych
Kornik w Puszczy Białowieskiej pojawił się masowo w 2012 roku. Od tego czasu leśnicy usunęli blisko 157 tys. drzew zasiedlonych przez te owady.
Jak podają Lasy Państwowe, od początku roku wycięto ok. 2,8 tys. chorych drzew. Oto szczegółowe dane.
Od 1 stycznia do 24 kwietnia 2017 r. w puszczańskich nadleśnictwach (Białowieża, Hajnówka i Browsk) wyznaczono do wycinki ponad 12 tys. drzew zasiedlonych przez kornika drukarza. Od początku roku leśnicy wycięli 2741 świerków o kubaturze ponad 3 tys. m sześc.
Z kolei od początku gradacji w 2012 r., do wycięcia wyznaczono ponad 830 tys. drzew, z czego pół miliona w samym Nadleśnictwie Białowieża.
Lasy Państwowe: wiekszość drzew to niebezpieczny posusz
W ciągu pięciu lat w trzech nadleśnictwach wycięto w sumie 156 239 drzew zasiedlonych przez korniki.
Lasy dodały, że od początku roku w puszczy pozyskano w sumie ponad 35 tys. m sześc. drewna, w tym ponad 29 tys. m sześc. świerka.
Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześc., to od 1 stycznia w puszczy wycięto ok. 29 tys. drzew.
Lasy Państwowe wyjaśniają, że zdecydowana większość usuniętych z Puszczy Białowieskiej drzew to był niebezpieczny, stwarzający zagrożenie dla przebywających w lesie posusz. Posusz to, martwe, suche pokornikowe drzewa.
Wycinka tak ale nie w Białowieskim Park Narodowym
Puszcza po polskiej stronie pokrywa ponad 60 tys. ha, z czego 10 tys. ha to Białowieski Park Narodowy.
Resort środowiska podkreśla, że cięcia sanitarne oraz nowe nasadzenia nie są prowadzone w Parku, ani w tzw. strefach referencyjnych, czyli na ponad 17 tys. ha, które mają być pozostawione samej naturze.