ŚwiatWyciek tajnej dokumentacji technicznej okrętów podwodnych budowanych w Indiach

Wyciek tajnej dokumentacji technicznej okrętów podwodnych budowanych w Indiach

• Wyciekły tajne dokumenty dotyczące budowanych w Indiach okrętów podwodnych

• Okręty klasy Scorpene zostały zaprojektowane przez francuską firmę DCNS

• 6 takich jednostek budowanych jest w stoczni w Bombaju

• Ponad 22 tysiące stron to dokumentacja techniczna obejmująca m.in. systemy wykrywania

• O przecieku jako pierwszy poinformował australijski dziennik "The Australian"

• Firma DCNS: to element wojny gospodarczej

Wyciek tajnej dokumentacji technicznej okrętów podwodnych budowanych w Indiach
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Mak Hon Keong

24.08.2016 | aktual.: 24.08.2016 12:02

Indyjskie władze badają szkody jakie spowodował wyciek tajnej dokumentacji technicznej zaprojektowanych przez francuską firmę DCNS i budowanych w Indiach okrętów podwodnych - oświadczył w środę w Delhi minister obrony Manohar Parrikar.

Przeciek, o którym jako pierwszy poinformował australijski dziennik "The Australian", dotyczy ponad 22 tys. stron zawierających szczegóły techniczne przeznaczonej dla Indii wersji okrętów podwodnych klasy Scorpene.

- Rozumiem, że zdarzył się przypadek hakerskiego przecieku. Ustalimy, co się stało - powiedział Parrikar dziennikarzom.

Pierwszy z budowanych w państwowej stoczni w Bombaju okrętów klasy Scorpene przeszedł w maju próby morskie i oczekuje się, że pod koniec roku wejdzie do służby w indyjskiej marynarce wojennej. Łącznie ma ona otrzymać sześć takich jednostek.

Według "The Australian" tysiące z 22,4 tys. objętych przeciekiem stron opisuje zabudowane w okrętach systemy wykrywania, a dalsze tysiące ich wyposażenie łącznościowe i nawigacyjne. Co najmniej 500 stron dotyczy systemu wystrzeliwania torped.

Jak pisze australijska gazeta, materiały te miały zostać ściągnięte z Francji w 2011 roku przez byłego oficera francuskiej marynarki wojennej, który był wówczas podwykonawcą dla DCNS. Uważa się, że pośrednikami w ich przekazywaniu były firmy z Azji Południowo-Wschodniej zanim dokumentację otrzymała drogą mailową spółka w Australii - dodaje dziennik.

Firma DCNS oświadczyła, że na razie nie może potwierdzić autentyczności tych dokumentów, ale nie wyklucza, iż przeciek był elementem "wojny gospodarczej" prowadzonej przez jej konkurentów, których pokonała w przetargu na nowe okręty podwodne dla Australii.

- Konkurencja jest coraz bardziej zacięta i w związku z nią mogły zostać użyte wszystkie środki - powiedziała rzeczniczka DCNS zaznaczając, że chodzi tu o jedno z "narzędzi wojny gospodarczej".

Źródło artykułu:PAP
indiełódź podwodnaokręt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)