Trwa ładowanie...

Wybory we Francji. Marine Le Pen "czasowo ustępuje" z funkcji szefowej Fontu Narodowego

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen ogłosiła w wywiadzie telewizyjnym, że czasowo ustępuje z funkcji szefowej Frontu Narodowego. Jak wyjaśniła, prezydent Republiki powinien być prezydentem wszystkich Francuzów.

Share
Wybory we Francji. Marine Le Pen "czasowo ustępuje" z funkcji szefowej Fontu NarodowegoŹródło: PAP/EPA, fot: IAN LANGSDON
d2h9yci

- Zbliżamy się do decydującego momentu. Zawsze uważałam, że prezydent Republiki jest prezydentem wszystkich Francuzów i musi zebrać wokół siebie wszystkich Francuzów. Trzeba przejść od słów do czynów. Dziś wieczorem postanowiłam czasowo ustąpić z przewodniczenia Frontowi Narodowemu. Nie jestem już przewodniczącą Frontu Narodowego - powiedziała Le Pen w rozmowie transmitowanej w publicznej telewizji France 2.

Le Pen, jeszcze jako szefowa Frontu Narodowego, w niedzielę przeszła do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 7 maja.

W opinii komentatorów krok Marine Le Pen ma jeszcze bardziej poszerzyć jej elektorat o wyborców o mniej radykalnych poglądach. Już wcześniej w kampanii wyborczej Le Pen jako kandydatka nie akcentowała swoich związków z partią, której dotąd przewodniczyła, a wcześniej przez wiele lat włożyła wiele wysiłku, by Front Narodowy przestał być uważany za partię rasistowską, ksenofobiczną i antysemicką.

d2h9yci

W pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji 24,01 proc. głosów zdobył centrysta Emmanuel Macron; Marine Le Pen otrzymała 21,30 proc. Oznacza to, że Macron, który otrzymał już poparcie m.in. rządzących socjalistów i opozycyjnych konserwatywnych Republikanów, dostał blisko milion głosów więcej niż dotychczasowa szefowa FN.

Nie podano, kto obejmie przewodnictwo FN na czas ubiegania się przez Marine Le Pen fotela w Pałacu Elizejskim.

d2h9yci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h9yci
Więcej tematów