Wybory do władz lokalnych w Rumunii
W Rumunii odbywają się wybory do władz lokalnych - czwarte od obalenia komunistycznego
reżimu Nicolae Ceausescu w końcu 1989 roku.
17,9 mln uprawnionych do głosowania Rumunów wybiera przeszło 44 tysiące członków rad różnego szczebla, a także burmistrzów miast.
W wyborach startuje ponad 400 tysięcy kandydatów reprezentujących 45 partii politycznych i ugrupowań mniejszości etnicznych.
W Bukareszcie, bastionie opozycji od 1990 roku, głównymi rywalami do urzędu mera są obecny mer, przewodniczący opozycyjnej Partii Demokratycznej Traian Basescu, który według sondaży ma największe szanse i minister spraw zagranicznych Mircea Geoana, desygnowany przez rządzącą Partię Socjaldemokratyczną (PSD).
W Klużu najprawdopodobniej odejdzie rządzący od 12 lat miastem nacjonalistyczny mer Gheorghe Funar.
Jak zwykle wybory lokalne są uważane za "próbę generalną" przed jesiennymi wyborami prezydenta i do parlamentu.
W skali całego kraju przedstawiciele PSD mają szansę otrzymać około 40% głosów.
Wybory do rad różnego szczebla odbywają się tylko w jednej turze, natomiast burmistrzów - w dwóch turach, druga będzie miała miejsce 20 czerwca.
Według nowej ordynacji wyborczej wygrywa ten kandydat na mera, który w pierwszej turze uzyska 50 procent plus jeden głos. W sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie osiągnie tego progu, dojdzie do drugiej tury.
Wybory lokalne są ważne niezależnie od frekwencji wyborczej.
Biura do głosowania są czynne od godziny 7.00 (6.00 czasu warszawskiego) do godziny 21.00 (20.00 czasu warszawskiego). Oficjalne wyniki mają być znane we wtorek.