Trwa ładowanie...

Wszyscy przeciw PiS? Opozycja analizuje możliwe warianty przed wyborami

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie w 2023 roku, jednak już teraz opozycja analizuje różne scenariusze. Wiadomo, że startując osobno, szanse na wygranie z PiS nie są duże. Z kolei wspólny start całej opozycji wiąże się z koniecznością pójścia na ustępstwa. Jakie warianty są możliwe?

Wszyscy przeciw PiS? Opozycja analizuje możliwe warianty przed wyboramiWszyscy przeciw PiS? Opozycja analizuje możliwe warianty przed wyborami
dif61jk
dif61jk

Przygotowując się do kolejnych wyborów, politycy muszą brać pod uwagę, że to partia rządząca decyduje o ich konkretnej dacie. Czasu może być więc mniej, niż się wydaje. Zwłaszcza, że nie można całkowicie wykluczyć scenariusza przedterminowych wyborów.

- W ostatnich dniach znów głośno jest o pomyśle współpracy między siłami szeroko pojętej centroprawicy. Wszystko to w poszukiwaniu wiarygodnej alternatywy dla jednej wspólnej listy z dominującą w takim układzie Platformą Obywatelską pod wodzą Donalda Tuska, którego powrót przywrócił PO na drugie miejsce w sondażach, z poparciem w okolicach 25–26 procent - pisze Michał Kolanko w "Rzeczpospolitej".

Jak zauważa, w ostatnich miesiącach pojawił się też nowy partner do dyskusji. Jest nim Porozumienie, które odeszło ze Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz też: Tusk zawiesza za imprezę u Mazurka. Posłanka PO komentuje

Najbardziej zdeterminowane do budowy centroprawicowego bloku wydaje się być PSL. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski przyznał ostatnio, że nie będzie odrzucać oferty Jarosława Gowina, a rozmowy z Szymonem Hołownią trwają.

dif61jk

Sam Gowin również wypowiadał się o podobnych koncepcjach pozytywnie. Bardziej sceptyczni wydają się za to politycy Polski 2050, którzy - jak pisze Kolanko - zapewniają, że obecnie żadne rozmowy o wspólnych listach czy blokach się nie toczą.

- Trzeba merytorycznej debaty między nami na temat spraw najważniejszych dla Polski, o wszystkim innym można rozmawiać dopiero wtedy, gdy poznamy termin wyborów - powiedział, cytowany w "Rzeczpospolitej", jeden z działaczy Polski 2050.

Trzy koncepcje na start w wyborach

Z rozmów przeprowadzonych przez "Rzeczpospolitą" z politykami opozycji wynika, że rozważane są trzy warianty startu w wyborach. Pierwsza zakłada, że kilka miesięcy przed wyborami Donald Tusk wyjdzie do części opozycji z propozycją stworzenia jednej listy. Oferta miałaby jednak nie być skierowana do Lewicy i Konfederacji.

- Donald Tusk nie będzie chciał wyborczej współpracy z Lewicą, tylko zostawi ją samą sobie - mówi "Rz" jeden z informatorów. Również sama Lewica ma sceptycznie podchodzić do ewentualnej współpracy z PO.

dif61jk

Drugi wariant zakłada, że do listy stworzonej przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i PSL dołącza środowisko Jarosława Gowina.

Z kolei trzecia opcja to wspólny start Polski 2050, PSL, Porozumienia oraz części samorządowców.

Należy jednak pamiętać, że układ sił na opozycji szybko się zmienia. W PSL trwają przygotowania do wyboru w grudniu władz krajowych. Z kolei w PO trwa kampania wyborcza w regionach. To wszystko możne wpłynąć na plany tych partii.

dif61jk

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dif61jk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dif61jk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj