Trwa ładowanie...

Wspólny posiłek w obliczu śmierci. Niezwykłe zdjęcia obiegły świat

Fotografie ze zrujnowanej wojną syryjskiej Dumy podbijają internet. Na zdjęciach widać kolorowe i suto zastawione stoły stojące pośród zburzonych budynków i leżących na ulicy gruzów. W ten sposób Syryjczycy postanowili uczcić jedną z tradycji Ramadanu, wspólnie spożywając iftar.

Wspólny posiłek w obliczu śmierci. Niezwykłe zdjęcia obiegły światŹródło: PAP
d11l0e9
d11l0e9

Zdjęcia stały się już symbolem niezłomności Syryjczyków, którzy nawet w obliczu śmierci i wojennej pożogi pamiętają o tradycyjnych religijnych rytuałach. Jednym z nich - przypisanym do Ramadanu - jest iftar, czyli pierwszy posiłek spożywany po zachodzie słońca (w tym czasie muzułmanin powinien powstrzymać się od spożywania między świtem a zmierzchem). Dlatego w Dumie zorganizowano wspólny posiłek, który odbył się na zasypanych gruzami ulicach.

PAP
Źródło: PAP

Iftar przygotowany został przez Fundację Adeleh, organizację charytatywną bliską środowiskom rebelianckim. Przedstawiciele fundacji zapowiedzieli już, że będzie organizować posiłki aż do Id al-Fitr, czyli święta kończącego Ramadan. - Do organizacji takiego wydarzenia z reguły podeszlibyśmy z ostrożnością, ale korzystamy z ostatniej deeskalacji konfliktu - tłumaczył w rozmowie z BBC rzecznik Adeleh. Do tej pory iftar - zwyczajowo spożywany w większym gronie - organizowano raczej w domach i meczetach, ze względu na zagrożenie bombardowaniem.

PAP
Źródło: PAP

Oprócz fotografii, na których widać również uśmiechnięte syryjskie dzieci, cieszące się chwilą beztroski w targanym wojną mieście, opublikowano także film z uroczystego posiłku:

Porozumienie dotyczące utworzenia czterech "stref bezpieczeństwa" została zawarta w zeszłym miesiącu przez Rosię, Iran i Turcję. Duma była jednym z punktów zapalnych trwającej od 6 lat wojny domowej. Obecnie miasto znajduje się pod kontrolą rebelianckiej koalicji Dżajsz al-Islam, "Armii Islamskiej". W maju b.r. po raz pierwszy od października 2016 roku do Dumy dotarł konwój z pomocą humanitarną. "Dziś w Dumie życie trwa pomimo śmierci" - napisał na Twitterze technik medyczny z Syrii.

d11l0e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11l0e9
Więcej tematów