Zamek w Ratnie Dolnym na sprzedaż. Ogromna akcja promocyjna
Jest szansa na uratowanie zamku w Ratnie Dolnym. W niedzielę, 30 maja, na obiekcie odbyła się akcja promocyjna sprzedaży. Dzięki wspólnej pracy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków udało się ogłosić upadłość prywatnego właściciela obiektu. Teraz można oddać go w ręce nowego inwestora.
03.06.2021 17:17
Stan Zamku w Ratnie Dolnym od dawna był obiektem dyskusji. Pomimo wielu lat walki i prób nakłonienia prywatnego właściciela do zabezpieczenia ogromnego zabytku, budynek popadał w ruinę.
Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków wziął jednak sprawy w swoje ręce i zastosował nietypowe rozwiązanie - złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, czyli właściciela zamku.
Zamek w Ratnie Dolnym na sprzedaż. Ogromna akcja promocyjna
- Tutaj był może nie tyle opór, ale bardzo duża bierność przez wiele lat, w związku z tym weszliśmy w ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i tymi środkami próbowaliśmy przymusić właściciela. W ramach tych postępowań wyszło, że spółka nie posiada majątku, z którego można by było ściągnąć różnego typu należności – nie tylko nasze - i zdecydowaliśmy się na takie nietypowe rozwiązanie: złożyliśmy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - mówi Anna Nowakowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, cytowana przez portal 24klodzko.pl.
"Polska na weekend". Wieś, o której mówi cały świat. Poznajcie Zalipie
Dzięki współpracy konserwatora, władz gminy Radków oraz tymczasowego nadzorcy sądowego, obiekt może szybko zyskać nowego właściciela, który uratuje zamek przez zniszczeniem. W niedzielę, 30 maja, odbyła się wielka akcja promocji sprzedaży zabytku.
Według organizatorów, jest spore zainteresowanie. W Ratnie Dolnym pojawili się m.in. noblistka Olga Tokarczuk i Martin Sobczyk (właściciel zamku Sarny w Ścinawce Górnej), którzy niedawno wspólnie zakupili zabytkową Willę Guttenberg w Nowej Rudzie oraz Janusz Palikot.
Jaki jest aktualny stan zamku? - Mamy zachowane mury obwodowe, część murów ścian wewnętrznych, sklepień i stropów. Na pewno zamek wymaga dokładnego rozpoznania stanu technicznego, ponieważ poprzedni właściciel po pożarze nie dokonywał takich przeglądów, tak więc jaki jest konkretnie stan zachowania poszczególnych elementów i jakich wzmocnień one wymagają jest uzależnione od dokładnego rozpoznania - mówi Anna Nowakowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.