RegionalneWrocławWielkanoc. Wrocław. List metropolity wrocławskiego do wiernych. "Święta niosą ogromny ładunek nadziei"

Wielkanoc. Wrocław. List metropolity wrocławskiego do wiernych. "Święta niosą ogromny ładunek nadziei"

Koronawirus we Wrocławiu. Tegoroczna Wielkanoc jest inna niż wszystkie dotychczasowe. Za sprawą pandemii COVID-19 kościoły świecą pustkami. - W swoim przesłaniu i treści będą to wciąż te same święta - pisze w liście do wiernych arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Wielkanoc. Wrocław. List metropolity wrocławskiego do wiernych. "Święta niosą ogromny ładunek nadziei"
Źródło zdjęć: © iStock.com
Łukasz Kuczera

10.04.2020 | aktual.: 10.04.2020 09:34

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w nabożeństwach może brać udział ograniczona liczba osób. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Dlatego też chociażby w sobotę wielu wrocławian nie będzie mogło pójść do kościoła, by poświęcić jedzenie.

Wielkanoc. Wrocław List arcybiskupa do wiernych

"Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, księża będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu" - zaczął swój list arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

"O ile jednak obchody tych świątecznych dni w swojej zewnętrznej formie będą różniły się od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez lata, o tyle w swoim przesłaniu i treści będą to wciąż te same święta. Niosą one ogromny ładunek nadziei, która płynie z pustego grobu Jezusa. To przecież czas, w którym świętujemy zwycięstwo naszego Boga nad cierpieniem i śmiercią. To święta, które mówią, że ostatnie słowo w historii świata nie należy do zła, ale do dobrego i miłosiernego Ojca, który jest w niebie" - dodał arcybiskup Kupny.

"W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i waszej codzienności" - napisał arcybiskup.

Wielkanoc. Powrót do starożytnej tradycji

Jak napisał arcybiskup, pandemia koronawirusa i brak święcenia pokarmów w kościołach, to doskonała okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. "Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie" - czytamy w liście.

"W Niedzielę Wielkanocną zaś proszę przed śniadaniem pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na waszym stole. To będzie trudny czas. Wiem, że dla wielu z was to pierwsze od kilkudziesięciu lat święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w liturgii. Niech wasze domy staną się świątyniami, w których Zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło, cierpienie i śmierć" - podsumował arcybiskup Kupny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)