Trwa ładowanie...

Czesi wzywają do wznowienia rozmów ws. Turowa. Chcą porozumienia

Władze samorządowe kraju libereckiego wezwały Czechy i Polskę do wznowienia negocjacji ws. przyszłości kopalni Turów. "Zawarcie umowy międzyrządowej to najkorzystniejsze rozwiązanie problemów związanych z wydobyciem w polskiej kopalni węgla brunatnego" - twierdzą samorządowcy.

Czesi wzywają do wznowienia rozmów ws. Turowa. Chcą porozumieniaCzesi wzywają do wznowienia rozmów ws. Turowa. Chcą porozumieniaŹródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, fot: Anna Uciechowska
d4lpj4n
d4lpj4n

Na ostatnim posiedzeniu członkowie sejmiku kraju libereckiego wezwali czeskiego ministra środowiska i czeskiego ministra spraw zagranicznych do wznowienia negocjacji ws. przyszłości kopalni Turów. Rozmowy polsko-czeskie w tej sprawie zostały przerwane we wrześniu, po czym obie strony nie powróciły do stołu.

Czesi wzywają do wznowienia rozmów ws. Turowa. Chcą porozumienia

Władze kraju libereckiego twierdzą, że "zawarcie umowy międzyrządowej pomiędzy Czechami a Polską to najkorzystniejsze rozwiązanie problemów związanych z wydobyciem w polskiej kopalni węgla brunatnego".

Jak przekazał hetman Martin Puta, czyli odpowiednik polskiego marszałka województwa, dotychczasowe negocjacje upadły z jednego powodu. Chodzi o czas trwania umowy dwustronnej. Czesi chcieli, aby obowiązywała ona nawet przez kilka lat po zakończeniu wydobycia w kopalni Turów, co ma nastąpić w roku 2044.

Cmentarze otwarte w dzień Wszystkich Świętych. "Nie witajmy się zbyt kordialnie"

- Wierzę, że w końcu zwycięży zdrowy rozsądek i obie strony powrócą do stołu negocjacyjnego. Tylko porozumienie, które będzie możliwe do zaakceptowania przez Czechy i Polskę, rozwiąże ten problem. Nie ma powodu, by czekać na sformułowanie się nowego rządu w Czechach. To nie jest kwestia polityczna. Tu chodzi o ochronę ludności i naszego środowiska - stwierdził z kolei Vaclav Zidek, radny kraju libereckiego.

d4lpj4n

Władze kraju libereckiego po raz pierwszy problem związany z wydobyciem węgla brunatnego w kopalni Turów poruszyły w roku 2016, po tym jak otrzymały skargi mieszkańców związane z obniżaniem się poziomu wód gruntowych. Dodatkowo lokalna społeczność narzeka na hałas i kurz pochodzący z terenu kopalni, której powierzchnia liczy ok. 30 kilometrów kwadratowych.

Polska strona zbagatelizowała problem Turowa, przez co Czechy złożyły skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W roku 2021 TSUE najpierw nakazał czasowe wstrzymanie wydobycia w kopalni, na czas rozstrzygnięcia sporu, a gdy nasze władze nie dostosowały się do tego wyroku, nałożył na Polskę karę w wysokości 0,5 mln euro za każdy dzień funkcjonowania Turowa.

źródło: kraj-lbc.cz, WP Wrocław

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lpj4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lpj4n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj