Trwa ładowanie...
d2i32zg

Wrocław: ruszył proces Józefa Piniora

Przed sądem we Wrocławiu ruszył w poniedziałek proces byłego senatora PO Józefa Piniora oraz jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj zostali oskarżeni o korupcję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W poniedziałek ruszył we Wrocławiu proces Józefa Piniora
W poniedziałek ruszył we Wrocławiu proces Józefa Piniora (East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
d2i32zg

Proces miał ruszyć w połowie grudnia ubiegłego roku. Niestety, na rozprawie nie stawił się wówczas Wardęga - przypomina rmf24.pl. Oskarżonymi w tym procesie, oprócz Piniora i Wardęgi, są również trzej biznesmeni Tomasz G., Albin M. i Krystian S.

Józef Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G. Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 r. O współudział został też oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.

Zobacz także: Nowe kłopoty byłego senatora. Prokuratura przesłała kolejny akt oskarżenia przeciwko Piniorowi

d2i32zg

Tomasz G. odpowie za wręczenie łapówki senatorowi oraz osobom pełniącym funkcje publiczne w Ministerstwie Infrastruktury i w Państwowej Straży Pożarnej.

Drugi wątek śledztwa dotyczył sprawy przedłużenia koncesji dla kopalni działającej w okolicach Lądka Zdroju. Dwaj biznesmeni Albin M. i Krystian S. bezskutecznie starali się o prawo do dalszego wydobywania kopalin. W końcu zgłosili się do Wardęgi i Piniora, którzy mieli mieć wpływy w resorcie zdrowia i samorządach.

Pinior i Wardęga zostali oskarżeni o przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w postaci 20 tys. zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej, przy czym Józef P. przyjął 6 tys. zł, a Jarosław W. - 5 tys. zł.

Zobacz także: Taśmy Józefa Piniora opublikowane. "Nic z nich nie wynika"

d2i32zg

Albin M. oraz Krystian S. zostali oskarżeni o wręczenie korzyści majątkowej Piniorowi oraz Wardędze. Część pieniędzy asystent senatora miał przekazać pracownikom zatrudnionym w określonych instytucjach państwowych i samorządowych. Pieniądze dla senatora zostały wpłacone na jego rachunek bankowy.

Józef Pinior to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. Po 1989 r. był związany z różnymi formacjami lewicowymi, w latach 1998-99 był wiceszefem Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat został senatorem z listy PO. Zarówno w PE, jak i w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

Źródło: rmf24.pl

d2i32zg

Podziel się opinią

Share
d2i32zg
d2i32zg
Więcej tematów