Trwa ładowanie...

Wrocław: ruszył proces Józefa Piniora

Przed sądem we Wrocławiu ruszył w poniedziałek proces byłego senatora PO Józefa Piniora oraz jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj zostali oskarżeni o korupcję.

Wrocław: ruszył proces Józefa PinioraŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d2lg4uz
d2lg4uz

Proces miał ruszyć w połowie grudnia ubiegłego roku. Niestety, na rozprawie nie stawił się wówczas Wardęga - przypomina rmf24.pl. Oskarżonymi w tym procesie, oprócz Piniora i Wardęgi, są również trzej biznesmeni Tomasz G., Albin M. i Krystian S.

Józef Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G. Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 r. O współudział został też oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.

d2lg4uz

Tomasz G. odpowie za wręczenie łapówki senatorowi oraz osobom pełniącym funkcje publiczne w Ministerstwie Infrastruktury i w Państwowej Straży Pożarnej.

Drugi wątek śledztwa dotyczył sprawy przedłużenia koncesji dla kopalni działającej w okolicach Lądka Zdroju. Dwaj biznesmeni Albin M. i Krystian S. bezskutecznie starali się o prawo do dalszego wydobywania kopalin. W końcu zgłosili się do Wardęgi i Piniora, którzy mieli mieć wpływy w resorcie zdrowia i samorządach.

Pinior i Wardęga zostali oskarżeni o przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w postaci 20 tys. zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej, przy czym Józef P. przyjął 6 tys. zł, a Jarosław W. - 5 tys. zł.

d2lg4uz

Albin M. oraz Krystian S. zostali oskarżeni o wręczenie korzyści majątkowej Piniorowi oraz Wardędze. Część pieniędzy asystent senatora miał przekazać pracownikom zatrudnionym w określonych instytucjach państwowych i samorządowych. Pieniądze dla senatora zostały wpłacone na jego rachunek bankowy.

Józef Pinior to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. Po 1989 r. był związany z różnymi formacjami lewicowymi, w latach 1998-99 był wiceszefem Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat został senatorem z listy PO. Zarówno w PE, jak i w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

Źródło: rmf24.pl

d2lg4uz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lg4uz
Więcej tematów