PolskaWręczono Nagrody KLIO

Wręczono Nagrody KLIO

Andrzej Nowak za książkę "Polska i trzy Rosje. Polityka wschodnia Józefa Piłsudskiego" (Wydawnictwo ARCANA), Daniel Bargiełowski za książkę "Po trzykroć pierwszy. Gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz" (Oficyna Wydawnicza RYTM) i Krzysztof Komorowskiemu za książkę "Polityka i walka. Konspiracje zbrojnego Ruchu Narodowego 1939-1945" (Oficyna Wydawnicza RYTM) zostali w poniedziałek laureatami Nagrody KLIO w kategorii autorskiej za rok 2001. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Robertowi Bieleckiemu za książkę "Encyklopedia wojen napoleońskich" (Wydawnictwo TRIO).

03.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

KLIO to nagroda dla polskich autorów za książki popularyzujące wiedzę historyczną oraz wnoszące nowe spojrzenie na historię, a także dla polskich wydawców, za walory edytorskie tych książek.

Jury pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty, z udziałem profesorów: Barbary Grochulskiej, Jana Kieniewicza, Henryka Samsonowicza, Janusza Tazbira, oraz redaktorów Mariana Turskiego i Tadeusza J. Żółcińskiego nagrodziło również książki w kategoriach: monografii naukowej, edytorskiej i Varsaviana.

W kategorii monografii naukowej nagrody przyznano Andrzejowi Karpińskiemu za "W walce z niewidzialnym wrogiem. Epidemie chorób zakaźnych w Rzeczpospolitej w XVI-XVIII wieku i ich następstwa demograficzne, społeczno-ekonomiczne i polityczne" (Wydawnictwo NERITON, Instytut Historii PAN), Jerzemu Kochanowskiemu za "W polskiej niewoli. Niemieccy jeńcy wojenni w Polsce 1945-1950" (Wydawnictwo NERITON) i Jerzemu Eislerowi za książkę "Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje" (Wydawnictwo "Sensacje XX Wieku").

Dwa wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Weiss za książkę "Swoi i obcy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" (Wydawnictwo Adam Marszałek) i Jerzy Sperka za książkę "Szafrańcowie herbu Stary Koń. Z dziejów awansu i kariery w późnośredniowiecznej Polsce" (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego).

W kategorii edytorskiej przyznano dwa wyróżnienia dla: wydawców książki pt. "Polacy-Żydzi 1939-1945. Wybór źródeł" w opracowaniu Andrzeja Krzysztofa Kunerta - Oficynie Wydawniczej RYTM, Radzie Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Instytutowi Dziedzictwa Narodowego oraz dla Wydawnictwa NERITON za edycję serii "Niemcy w Polsce 1945-1950".

Nagrodę KLIO w kategorii Varsaviana przyznano Barbarze Engelking i Jackowi Leociakowi za książkę "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym Mieście" (Wydawnictwo Instytutu Filozofii i Socjologii PAN). (aka)

książkanagrodatargi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)