Trwa ładowanie...
difebmw

Wpadka MSWiA. Błąd w nowych paszportach

W nowych paszportach, które nawiązują do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, znalazła się budowla nazwana przez MSWiA "Kopcem Niepodległości". Jak informuje "Rzeczpospolita", podana w nowych paszportach nazwa jest błędna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nazwa "Kopiec Niepodległości" ma rodowód komunistyczny
Nazwa "Kopiec Niepodległości" ma rodowód komunistyczny (MSWiA)
difebmw

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje dokumenty według nowego wzoru od poniedziałku. "Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania – najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił), Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy" – czytamy na stronie MSWiA, które organizowało konkurs.

Jak tłumaczy przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Jerzy Bukowski, nazwa "Kopiec Niepodległości" jest niepoprawna. - Jest to istotny błąd, który dawno powinien zostać sprostowany, o co prosiłem poprzedniego szefa resortu Mariusza Błaszczaka w liście otwartym z 13 września 2017 roku - wyjaśnia historyk.

Podobnego zdania jest Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie. - Od pierwszych dokumentów, akta zarządu Parku, przez projekt uchwały rady miasta ani razu, i w archiwaliach i w przedwojennej prasie, nie pojawiło się określenie Kopiec Niepodległości. To po prostu kopiec Józefa Piłsudskiego, ale nie jego imienia, bo to nie patron szkoły. Kopiec sypano Piłsudskiemu i od początku nosił on jego imię - przypomina.

difebmw

Zobacz także: Co właściwie robi Beata Szydło?

Historyczka dodaje, że nazwa "Kopiec Niepodległości" pochodzi z okresu PRL. Wówczas władza robiła wszystko, by budowla nie była łączona z osobą marszałka Piłsudskiego z przyczyn propagandowych.

Przypomnijmy, że nowy wzór dokumentów wzbudził pewne kontrowersje już wcześniej. Nie wszystkim spodobało się umieszczenie hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" na głównej stronie nowych paszportów.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów