Trwa ładowanie...

15 osób zginęło, a 50 rannych. Alarmujące doniesienia po ataku [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś mija pół roku od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Rosjanie zaatakowali stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według wstępnych informacji zginęło 15 osób, a 50 zostało rannych - Właśnie kiedy przygotowywałem te oświadczenie, otrzymałem informację o ataku - podkreślił Zełenski. Jak przekazał szef władz obwodowych Mykoła Łukaszuk, od początku dnia sygnał alarmowy w regionie został aktywowany ponad 10 razy. "W ten sposób 'pogratulowali' nam Dnia Niepodległości" - napisał na Telegramie szef obwodu dniepropietrowskiego. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
15 osób zginęło, a 50 rannych. Alarmujące doniesienia po ataku 15 osób zginęło, a 50 rannych. Alarmujące doniesienia po ataku Źródło: Telegram
d4dsmi6
Trwa łączenie
22:07, 24.08.2022

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy, że rekordowo wysokie ceny energii oraz możliwy niedostatek surowców energetycznych zimą skłonią Europę do nacisków na Ukrainę, by zgodziła się na zawieszenie broni na warunkach Moskwy - przekazuje w środę agencja Reutera.

21:52, 24.08.2022

Konflikt między Rosją a Ukrainą - zawieszany i wznawiany - może trwać 50-80 lat - wynika z oceny brytyjskiego analityka. - Perspektywy stabilności może nie pojawić wraz z następcą Putina - uważa prof. Michael Clarke, były dyrektor think tanku Royal United Services Institute (RUSI).

21:46, 24.08.2022

- Niezależnie od tego, ile jeszcze fikcyjnych referendów przeprowadzi nielegalny rząd, który Moskwa próbuje zainstalować, nadal będziemy bronić Karty Narodów Zjednoczonych i bronić suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy – powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.


21:41, 24.08.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

alerts.in.ua
21:34, 24.08.2022

"Masowy ostrzał Ukrainy w Święto Niepodległości to kolejny przejaw bezradności i terrorystycznego charakteru rosyjskch barbarzyńców po sześciu miesiącach wstydu i klęski. Czy nadal nie jest jasne, że próba zastraszenia Ukraińców to całkowicie przegrany pomysł? Lepiej pomyśl o ostatecznym 'geście dobrej woli'" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.


21:18, 24.08.2022

"Terrorystyczna Rosja wciąż zabija ukraińskich cywilów. Co najmniej 15 zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na stację kolejową w Chaplyne w obwodzie dniepropietrowskim. Jak podkreślił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: terrorystyczna Rosja musi zostać powstrzymana, zanim zabije więcej ludzi na Ukrainie i poza nią" - napisał Dymtro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ. 

21:11, 24.08.2022

Rosja jeszcze w tym tygodniu może ogłosić pierwsze referenda w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, powołując się na posiadane przez USA informacje. Jak dodał, władze Rosji wydały w tej sprawie polecenie marionetkowym administracjom w obwodach charkowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim.

21:00, 24.08.2022

"Bez względu na potężny ostrzał infrastruktury wojskowej przez rosyjskich okupantów w rejonie myrhorodzkim, odbudujemy nasze lotnisko i wyremontujemy sprzęt, podobnie jak odbudujemy każdy zakątek naszej niezłomnej i niezależnej Ukrainy. Nikomu nigdy nie uda się złamać naszego ducha walki i naszej woli! Nie spoczniemy, ponieważ mocno stoimy na naszej ziemi i będziemy bronić naszego państwa do ostatniego tchu!" – przekazała brygada na Facebooku.

Wcześniej w środę władze Myrhorodu informowały o rakietowym ostrzale pociskami X-22 klasy powietrze-ziemia. Szef połtawskiej obwodowej administracji wojskowej Dmytro Łunin poinformował, że w wyniku czterech nalotów na infrastrukturę w Mirhorodzie nikt nie ucierpiał.

20:53, 24.08.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Myrhorodzie w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie uszkodzone zostało lotnisko wojskowe oraz znajdujący się na nim sprzęt wojskowy - podały w środę ukraińskie siły zbrojne.

20:40, 24.08.2022

Informacje o ataku na stację kolejową prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. 

20:20, 24.08.2022

Jak przekazał szef władz obwodowych Mykoła Łukaszuk od początku dnia sygnał alarmowy w regionie został aktywowany ponad 10 razy. "W ten sposób 'pogratulowali' nam Dnia Niepodległości" - napisał na Telegramie szef obwodu dniepropietrowskiego.

20:18, 24.08.2022

Kolejne zdjęcia z miejsca ostrzału. 

Telegram
20:14, 24.08.2022

W sieci pojawiły się nagrania dokumentujące rosyjski atak na stację kolejową w miejscowości Chaplyne. 

Telegram
20:11, 24.08.2022

Jeden z pocisków spadł również na zaparkowane przy stacji kolejowej samochody. 

20:05, 24.08.2022

Na miejscu wciąż pracują ratownicy. - Liczba ofiar może wzrosnąć - przekazał Zełenski. 

20:03, 24.08.2022

O ataku kilka godzin wcześniej poinformował prezydent Ukrainy  Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Właśnie kiedy przygotowywałem te oświadczenie, otrzymałem informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową  w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji - przekazał Zełenski. 

20:01, 24.08.2022
pilne

15 osób zginęło, a 50 zostało rannych w rosyjskim ataku na dworzec kolejowy i pociąg w miejscowości Chaplyne w obwodzie dniepropietrowskim. 

20:00, 24.08.2022

- Pamiętajcie, że jesteśmy z wami, że możecie na nas liczyć - powiedział w środę do Ukraińców prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że rosyjskie pociski, które spadają na Ukrainę nie zmażą tego, iż jest ona państwem silnym, suwerennym i niepodległym. I takim pozostanie.

- Wszyscy chcielibyście świętować tę rocznicę na ulicach swoich miast: w Kijowie, w Charkowie, we Lwowie. Niestety nie jest to ani wam, ani nam dane. Jesteście tu z nami i razem świętujemy ten dzień, który dla wszystkich jest tak bardzo ważny - powiedział prezydent m.st. Warszawy.

Podkreślił, że rosyjskie pociski, które lecą w tym czasie na Ukrainę "nie zmażą tego, że Ukraina jest państwem silnym, suwerennym i niepodległym". - I takim państwem pozostanie - zaznaczył Trzaskowski.

PAP
19:36, 24.08.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

alerts.in.ua
19:33, 24.08.2022

Zgłoszono serie eksplozji w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. 

19:26, 24.08.2022

Zgłaszane są nowe eksplozje w rejonie synelnykiwskim w obwodzie dniepropetrowskim.

19:22, 24.08.2022

- Ktoś powiedział, że Europa jest słaba, ale Ukraina przebudziła ten kontynent - podkreślił Zełenski.

Dodał, że "Ukraina - to cała Ukraina, wszystkie 25 obwodów, bez żadnych ustępstw i kompromisów". - Donbas, to Ukraina i przywrócimy go bez względu na to, jaka nie byłaby ta droga. Krym, to Ukraina i przywrócimy Krym, bez względu, jaka nie byłaby to droga - podkreślił.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.

PAP
19:17, 24.08.2022

- Przez sześć miesięcy zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy się sami. Teraz dobrze wiemy, kto naprawdę jest naszym bratem i przyjacielem, a kto przypadkowym znajomym- powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu do uczestników obchodów Święta Niepodległości Ukrainy w Warszawie.

Do uczestników spotkania swoje wystąpienie, w nagraniu wideo, skierował prezydent Ukrainy.

- Ukraiński naród pokazał męstwo i to stało się inspiracją dla całego świata, dało nadzieję, że sprawiedliwość nie opuściła naszego cynicznego świata ostatecznie i że zwycięża w tym świecie nie siła, a prawda, nie pieniądze, a wartości, nie ropa, a ludzie - mówił prezydent Zełenski.

PAP
19:07, 24.08.2022

Alarm powietrzny w całym kraju. 

alerts.in.ua
19:07, 24.08.2022

Prezydent przypomniał w niej, że Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. - Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie - powiedział Andrzej Duda.

- Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy waszej niepodległości składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców, niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska - mówił prezydent.


PAP
18:54, 24.08.2022

- Dziś solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności; wiem, że zwyciężycie - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Ukraińców. Dodał, że Polacy wierzą, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie.

Wideo z wypowiedzią prezydenta Dudy odtworzono podczas środowych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy na Placu Zamkowym w Warszawie.

PAP
18:51, 24.08.2022

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. 

PAP

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dsmi6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4dsmi6
Więcej tematów