Woda przelała się przez wał - trwa ewakuacja mieszkańców
W ciągu najbliższych kilku dni stan wód w rzekach w Łódzkiem nadal będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Będzie to powodowało dalsze zagrożenie powodziowe w regionie - wynika z informacji przekazanych po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poważna sytuacja panuje też na Lubelszczyźnie. Wisła płynie tam powyżej stanów alarmowych i nadal, choć niewiele, przybiera. W miejscowości Popów w gminie Annopol woda przelała się przez wał. Trwa ewakuacja mieszkańców wsi - informuje straż pożarna.
Łódzkie
Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie radomszczańskim, gdzie konieczna była ewakuacja ponad 20 osób oraz zwierząt hodowlanych. W Łódzkiem alarm powodziowy obowiązuje w 21 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w 11.
Wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga wystąpiła do ministra MSWiA o przekazanie ok. 3 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa dla gmin w Łódzkiem na działania związane z powodzią. - Są to środki, które będą wsparciem dla tych 32 gmin przy podejmowaniu działań usuwających skutki powodzi - powiedziała wicewojewoda. Podkreśliła, że za te środki gminy będą mogły sfinansować np. koszty paliwa i transportu ewakuowanych osób czy zakup dodatkowych worków.
- Na terenie województwa jest dość poważna sytuacja. Utrzymują się wysokie stany wód na terenie dorzecza Pilicy i Warty oraz Bzury. Przekroczone są stany alarmowe na 24 posterunkach wodowskazowych. Te przekroczenia, niestety, nadal rosną - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.
Najwyższe przekroczenie stanu alarmowego na Warcie występuje w Działoszynie oraz w Przedborzu na Pilicy. Poziom wody rośnie w obu tych miejscach ok. 70 cm na dobę. Lepsza sytuacja jest na lokalnych rzekach, gdzie sytuacja się stabilizuje. W ciągu ostatnich trzech dni strażcy PSP i OSP interweniowali w regionie prawie 1600 razy. W większości przypadków były to wypompowywania wody z zalanych piwnic; strażacy wzmacniają także wały przeciwpowodziowe i zabezpieczają zalewane obiekty.
Najwięcej interwencji było na terenach powiatów: poddębickiego, sieradzkiego, łaskiego, tomaszowskiego, wieluńskiego, łęczyckiego, kutnowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego i radomszczańskiego. Dotąd na terenie całego województwa ewakuowano kilkanaście osób.
Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie w powiecie radomszczańskim. W Szczepocicach i miejscowości Bobry wylała rzeka Warta, która zalewa obie miejscowości. - W czwartek ewakuowaliśmy łodziami z domów 15 osób ze Szczepocic oraz sześć z miejscowości Bobry. Niestety część osób odmawia opuszczenia domów - powiedział rzecznik radomszczańskich strażaków Artur Bartosik.
Niepokojąca sytuacja jest również w Łasku, gdzie rzeka Grabia zagraża okolicznym posesjom. - Sztab kryzysowy zdecydował o puszczeniu wody na okoliczne łąki i teren zalewowy - powiedziała Ozga.
Zbiorniki wodne Sulejów i Jeziorsko przygotowują się do przyjęcia zwiększonej ilości wody z południa Polski. Zwiększony z nich zrzut wody powoduje jednak podtopienia terenów położonych poniżej zapór czołowych zbiorników w gminach Uniejów i Spała. - Oba te zbiorniki powinny w perspektywie najbliższych dni ustabilizować sytuację powodziową na Warcie i Pilicy, żeby nie było większych zagrożeń powodziowych - dodał Raczyński.
Podkreślił, że w gotowości do pomocy w walce z wodą są żołnierze z kilku jednostek na terenie województwa. Podczas posiedzenia zespołu kryzysowego rozmawiano także o powołaniu komisji szacujących straty. - W wielu miejscowościach i gminach te straty będą bardzo duże - podkreśliła wicewojewoda Ozga.
W regionie nieprzejezdnych jest wiele odcinków dróg powiatowych i wojewódzkich, m.in. Łask - Widawa, Brzeski - Sędziejowice, Widawa - Górki Grabiańskie czy Łask-Ostrów. Także w miejscowości Okup na drodze krajowej nr 12 Łask - Zduńska Wola woda przelewa się przez jezdnię. W Piątku woda przelewa się przez drogę wojewódzką nr 702.
W miejscowości Bielawy zamknięta została droga wojewódzka nr 703, zalana przez rzekę Mroga. Częściowo uszkodzony został wał. Nieprzejezdna jest trasa Opatów-Wieluń, w Mąkolocach k. Głowna podtopiona została droga powiatowa, częściowo zawalił się most.
Lubelskie
Wisła w Lubelskiem płynie powyżej stanów alarmowych i nadal, choć niewiele, przybiera. W miejscowości Popów w gminie Annopol woda przelała się przez wał. Trwa ewakuacja mieszkańców wsi.
- Woda przelała się przez wał w Popowie, między Józefowem a Annopolem. Częściowo ten wał zmyła. Ewakuowanych jest 12 gospodarstw z tej wsi - powiedział rzecznik prasowy komendy straży pożarnej w Lublinie Ryszard Starko.
W czwartek po południu w Annopolu Wisła przekraczała stan alarmowy o 220 cm. Rzeka przybrała także w niżej położonych Puławach, gdzie przekracza stan alarmowy o blisko dwa metry oraz w Dęblinie, gdzie płynie o 111 cm powyżej stanu alarmowego. Na Lubelszczyźnie od kilku dni trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych. Przy zabezpieczaniu wałów pracuje ok. 3 tys. osób - głównie strażacy i mieszkańcy.
Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Włodzimierz Stańczyk powiedział, że zaleganie tak dużej masy wody w strefie między wałami powoduje, że w niektórych miejscach wały przesiąkają. Dodał, że fala powodziowa na Wiśle jest bardzo długa i może płynąć przez Lubelszczyznę przez kilka dni, co potęguje ryzyko przesiąkania i uszkodzenia wałów.
Najbardziej zagrożone są wały w gminie Annopol w okolicach Janiszowa i Zbełcza oraz wały w gminie Wilków. W tych miejscach wcześniej rozpoczęto prace remontowe - m.in. zerwano darń z powierzchni wałów.
Wały w tych miejscach są dodatkowo zabezpieczane. Ich powierzchnia jest obkładana folią, geowłókniną, grubą warstwą ziemi, workami z piaskiem. Specjalnymi płytami obkładany jest też wał w okolicach Bochotnicy w gminie Kazimierz Dolny.
Od środy kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie jest podtopionych. Kilkuset mieszkańców z zagrożonych powodzią terenów ewakuowano.
Wysoki poziom Wisły powoduje tzw. cofki na jej dopływach - rzece Sannie, Chodelce i Wyżnicy. Na skutek cofania się wody w Sannie podtopionych zostało kilkanaście gospodarstw w miejscowościach Zabełcze, Janiszów i Kosin w gminie Annopol. W gminie Annopol z zagrożonych terenów ewakuowano ok. 150 mieszkańców. W większości ewakuowali się sami; część przewieziono do szkoły w Annopolu.
Cofająca się woda Wyżnicy podtopiła kilkanaście gospodarstw w miejscowości Basonia w gminie Józefów nad Wisłą. Cofnęła się także woda w rzece Chodelce i zalała tamtejszą drogę. Z ruchu wyłączony jest odcinek drogi z Józefowa do Annopola, oraz droga wojewódzka nr 834 Puławy - Opole Lubelskie. Policja wyznaczyła objazdy.
Przesiąka wał w okolicach miejscowości Kępa Gostecka i Kępa Solecka w gminie Łaziska. Cześć mieszkańców tych wsi ewakuowano, w wielu gospodarstwach pozostali jedynie mężczyźni.
Podtopionych jest też kilka budynków przy ul. Puławskiej w Kazimierzu Dolnym. Burmistrz Kazimierza zarządził ewakuację mieszkańców tej ulicy. Do opuszczenia domów nakłaniani są także mieszkańcy zagrożonych zalaniem miejscowości Bohotnica i Parchatka oraz mieszkańcy trzech ulic w Puławach położnych najbliżej Wisły.
Mieszkańcy z zagrożonych przez powódź rejonów w powiecie puławskim odmawiają ewakuacji. W tym rejonie nie ma wałów przeciwpowodziowych i już część gospodarstw jest podtopiona. Podobnie jest w tej części gminy Kazimierz Dolny, która przylega do wału parchackiego. Zdaniem strażaków, mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, że Wisła może się przelać przez wały lub te nie wytrzymają naporu wody i dojdzie do przerwania umocnień. Nie ma prawnych możliwości, aby zmusić mieszkańców zagrożonych terenów do ewakuacji.
Od wtorku we wszystkich nadwiślańskich gminach Lubelszczyzny - Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Annopol, Kazimierz Dolny, Puławy, Janowiec, Stężyca, Dęblin - obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.