ŚwiatWładze Izraela ewakuowały zbudowane bez pozwolenia osiedle Migron

Władze Izraela ewakuowały zbudowane bez pozwolenia osiedle Migron

Izraelska policja zakończyła usuwanie 50 rodzin, które mieszkały w zbudowanym bez pozwolenia osiedlu Migron, położonym na prywatnych palestyńskich ziemiach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Sąd Najwyższy Izraela nakazał całkowitą ewakuację osiedla.

Eksmisję żydowskich osadników poprzedziła sześcioletnia batalia sądowa toczona przez palestyńskich właścicieli gruntów, na których powstało osiedle. Palestyńczyków wspierała izraelska organizacja pozarządowa Peace Now (Pokój Teraz), która monitoruje rozbudowę osiedli na Zachodnim Brzegu.

"Decyzja Sądu Najwyższego to zwycięstwo rządów prawa nad metodami systematycznego budowania nielegalnych osiedli na terytoriach okupowanych. (...) Peace Now postrzega wyrok jako znaczące osiągnięcie dla wszystkich tych, którzy wierzą w rozwiązanie dwupaństwowe i w demokrację" - napisano w oświadczeniu organizacji.

Osiedle Migron powstało w 1999 roku. Leży na obrzeżach miasta Ramallah, na ziemiach należących do dwóch sąsiednich palestyńskich wiosek. Choć brakowało formalnej zgody ze strony izraelskiego rządu, Ministerstwo Budownictwa Mieszkaniowego i Ogólnego wydało w przeszłości 4,3 mln szekli (3,5 mln złotych) na budowę domów i infrastruktury w Migron.

Mieszkańcy Migron twierdzili, że ziemię kupili, ale śledztwo wykazało, że niektóre dokumenty były sfałszowane, a rzekomy palestyński sprzedawca zmarł w 1961 roku.

Rok temu Sąd Najwyższy Izraela nakazał wysiedlić osadników, a osiedle zburzyć. Termin zburzenia był kilkakrotnie przesuwany. Rząd premiera Benjamina Netanjahu próbował wynegocjować warunki przesiedlenia, bo sprawa groziła rozpadem koalicji.

Po wyroku Sądu Najwyższego, w listopadzie 2011 roku minister spraw zagranicznych i przywódca ultranacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael, Awigdor Lieberman zagroził, że wycofa się z rządu, jeśli Migron będzie ewakuowane.

Presję na rząd próbowali też wywrzeć ekstremistyczni osadnicy, którzy "za karę" za niekorzystne dla siebie decyzje atakowali Palestyńczyków, ich własność, a nawet izraelską armię. Od września zeszłego roku osadnicy m.in. próbowali podpalić dwa meczety, kilka palestyńskich samochodów i palestyńską winnicę; obrzucili izraelskich żołnierzy kamieniami i próbowali uszkodzić wojskowe samochody; w okolicznych palestyńskich wioskach aktom wandalizmu towarzyszyły często rasistowskie i antyislamskie graffiti.

W marcu Netanjahu doszedł do wstępnego porozumienia z osadnikami. Miesiąc później izraelski rząd postanowił przenieść osadników na oddalone od Migron o dwa kilometry wzgórze, gdzie za 50 mln szekli (41,5 mln złotych) z budżetu państwa mają powstać dwa tymczasowe osiedla. Dodatkowo, komisja ds. finansów w izraelskim parlamencie postanowiła wypłacić osadnikom w ramach rekompensaty 17 mln szekli (14 mln złotych).

Społeczność międzynarodowa uznaje wszystkie izraelskie osiedla zbudowane na palestyńskich terytoriach okupowanych za nielegalne w świetle przepisów IV Konwencji Genewskiej. Natomiast władze Izraela dzielą osiedla na autoryzowane przez siebie i nielegalne, zbudowane bez formalnej zgody rządu. Na terytoriach Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej, na których Palestyńczycy chcieliby stworzyć własne państwo, mieszka ponad pół miliona osadników.

- Mamy obowiązek szanować rządy prawa i obowiązek wzmacniać osiedla. Te dwie kwestie nie są sprzeczne - powiedział premier Netanjahu, cytowany przez dziennik "Jerusalem Post".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)