Władza traci poparcie
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w marcu, to zwyciężyłaby w nich koalicja SLD-UP, na którą głosowałoby 28% wyborców - wynika z sondażu Pentora. W porównaniu z wynikami z ubiegłego miesiąca, poparcie dla koalicji SLD-UP spadło o 6%.
Drugą siłą w parlamencie zostałaby Samoobrona, kóra utrzymała poparcie z lutego i mogłaby liczyć na 19% głosów. Na Platformę Obywatelską głosowałoby 13% wyborców, o 1% mniej niż w ubiegłym miesiącu.
O 1% wzrosło natomiast poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, które zdobyłoby - według sondażu Pentora - 12% głosów. Liga Polskich Rodzin mogłaby liczyć w marcu na 10% głosów, o 2% więcej niż w lutym. Obok tych ugrupowań w parlamnecie znalazłby się tylko PSL. Zamiar głosowania na ludowców zapowiadało 7% wyborców, o 1% mniej niż w lutym.
5-procentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby Unia Wolności i Ruch Społeczny. Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 54% uprawnionych do głosowania.
Zdecydowanie pogorszyły się - i tak kiepskie - notowania kluczowych instytucji władzy politycznej w kraju. Zadowolonych ze sprawowania władzy przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego było 46%ankietowanych, czyli o 15% mniej niż w lutym. Pozytywnie o sprawowaniu urzędu przez premiera Leszka Millera wypowiedziało się jedynie 18% ankietowanych - 11% mniej niż w ubiegłym miesiącu. Z pracy Sejmu zadowolonych jest 11% respondentów. Liczebną przewagę zadowolonych nad niezadowolonymi ze sposobu sprawowania urzędu ma jedynie prezydent, ale ich przewaga stopniała z 22 do 13 punktów procentowych. (mp)