ŚwiatWładimir Putin ćwiczył dowodzenie strategicznymi siłami jądrowymi

Władimir Putin ćwiczył dowodzenie strategicznymi siłami jądrowymi

Pod dowództwem prezydenta Władimira Putina na terytorium Rosji odbyły się manewry strategicznych sił jądrowych, w których zweryfikowano poziom gotowości bojowej wszystkich trzech komponentów nuklearnej triady - powietrznego, morskiego i lądowego. Sekretarz prezydenta oznajmił, że uczestnicy "wykonali wszystkie postawione zadania" oraz "potwierdzili niezawodność i skuteczność nuklearnej triady Rosji".

Władimir Putin ćwiczył dowodzenie strategicznymi siłami jądrowymi
Źródło zdjęć: © AFP | Natalia Kolesnikova

W toku ćwiczeń "sprawdzono nowe algorytmy dowodzenia strategicznymi siłami jądrowymi FR". Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow przekazał też, że uczestnicy "wykonali wszystkie postawione zadania" oraz "potwierdzili niezawodność i skuteczność nuklearnej triady Rosji".

Próba rakiety balistycznej Topol - pomyślna

W ramach manewrów przeprowadzono pomyślną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Topol. Szkolno-bojowa głowica rakiety, wystrzelonej z kosmodromu w Plesiecku, na północy europejskiej części Rosji, trafiła w umowny cel na poligonie Kura, na Kamczatce.

Startująca z samobieżnej wyrzutni kołowej trzystopniowa wielogłowicowa rakieta Topol na paliwo stałe ma zasięg do 10,5 tys. kilometrów. Na uzbrojenie weszła w 1988 roku.

Próba pocisku balistycznego R-29R - pomyślna

Dokonano także pomyślnej próby morskiego strategicznego pocisku balistycznego R-29R. Głowica rakiety, która wystartowała z pokładu okrętu podwodnego "Swiatoj Gieorgij Pobiedonosiec" na Morzu Ochockim, osiągnęła wyznaczony cel na znajdującym się w odległości 6,5 tys. kilometrów poligonie Czyża koło Archangielska, na północy Rosji.

W toku ćwiczeń strategiczne bombowce Tu-95 i Tu-160 wystrzeliły cztery rakiety w kierunku celów na poligonie Pemboj w Republice Komi, na północy Rosji.

"Czegoś takiego w historii Rosji jeszcze nie było"

Na tym samym poligonie rosyjscy wojskowi po raz pierwszy zniszczyli pocisk manewrujący przy użyciu samobieżnego przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S, powstałego na bazie systemu Tunguska.

W skład kołowego systemu Pancyr-S wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych.

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow podkreślił, że "ćwiczeń dowódczych strategicznych sił jądrowych na taką skalę w najnowszej historii Rosji jeszcze nie było".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)