Wielka Brytania: domniemany terrorysta Abid Naseer wydany USA
Władze brytyjskie wydały Amerykanom 26-letniego Pakistańczyka Abida Naseera podejrzewanego o związki z Al-Kaidą i o to, że był mózgiem zamachów przygotowywanych w Manchesterze i w Nowym Jorku - poinformowały brytyjskie media.
Naseer, który przyjechał do Wielkiej Brytanii na wizę studencką, został uznany przez policję za zagrożenie dla bezpieczeństwa, ale prokuratura nie zgromadziła wystarczających dowodów, by postawić go przed sądem.
W 2009 roku policja aresztowała go w Manchesterze dzięki przechwyconym e-mailom, które wymieniał z podejrzanym o przynależność do Al-Kaidy innym Pakistańczykiem, znanym jako Ahmed. W sumie w Manchesterze, gdzie mieszkał, aresztowano kilkunastu podejrzanych.
Według brytyjskiej tajnej służby MI5 fotografie, który Naseer z grupą kolegów zrobili sobie w centrach handlowych Manchesteru i w centrum miasta, były elementem rekonesansu przed planowanymi zamachami. Prokuratura uznała jednak, że to nie wystarczy, aby go skazać.
W 2010 r. FBI oskarżyła Naseera o zmowę z terrorystami z USA planującymi zamachy w nowojorskiej kolejce podziemnej oraz o spisek mający na celu wysadzenie w powietrze centrów handlowych Arndale i Trafford w Manchesterze w 2009 r.
Według "The Independent", Amerykanie twierdzą, że Naseer porozumiewał się z Ahmedem przy pomocy słów-kodów. Wyrażenia odnoszące się do ślubów, małżeństw, narzeczonych, komputerów i pogody były rodzajem szyfrów odnoszących się do ataków i składników używanych do produkcji bomb.
Mężczyzna przetrzymywany był w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w południowo-wschodnim Londynie, skąd zabrano go na lotnisko Luton, gdzie czekali na niego Amerykanie, którzy odeskortowali go do USA. W poniedziałek ma się stawić przed sądem federalnym w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn.
Angielski sędzia zgodził się na jego ekstradycję przed rokiem. W razie skazania go w USA, grozi mu kara dożywotniego więzienia. Trzy miesiące wcześniej Brytyjczycy wydali Amerykanom radykalnego muzułmańskiego kaznodzieję Abu Hamzę i czterech innych mężczyzn.