Trwa ładowanie...

Zdjęcia Marilyn pod młotek!

Ponad 200 fotografii! Nie są tanie...

Zdjęcia Marilyn pod młotek!
d1tdlyh
d1tdlyh

Ponad 200 fotografii autorstwa amrykańskiego fotografa Miltona H. Greene'a zostanie zlicytowana 8 listopada w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Kolekcja składa się głównie ze zdjęć Marylin Monroe. Milton H. Greene był jej doradcą i wspólnikiem, a także przyjacielem. O tej kolekcji pisaliśmy jakiś czas temu. Teraz trafia pod młotek.

Prezes DESY Unicum Juliusz Windorbski powiedział na zoraganizowanej w środę konferencji:

Greene miał dar od Boga, polegający na umiejętności uchwycenia chwili. Dlatego jego zdjęcia można charakteryzować jako intymne, psychologicznie prawdziwe, eleganckie, wydobywające piękno bohatera fotografii.

Ceny wywoławcze wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Greene był profesjonalnym fotografem mody oraz gwiazd kina i teatru. Najbardziej znany jest jednak jako fotograf najsłynniejszej seksbomby. Od 1953 do 1957 roku był jej fotografem i wielkim przyjacielem.

d1tdlyh

Licytowane zdjęcia to odbitki, powstałe w pracowni Greene'a i przez niego wykonane. Pochodzą z kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Po śmierci fotografa kolekcja trafiła do jednego z banków, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten z kolei robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ i ostatecznie cała kolekcja znalazła się w jego rękach.

Organizatorem aukcji jest dom aukcyjny DESA Unicum. Licytacja ma formułę otwartej aukcji. Ceny wywoławcze wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tej pory nieliczne fotografie Greene'a, które pojawiały się na aukcjach w międzynarodowych domach aukcyjnych osiągały kwoty na poziomie od 3 tys. do prawie 14 tys. dolarów.

Obiekty można oglądać na wystawie aukcyjnej w siedzibie domu aukcyjnego. Katalog aukcji dostępny jest na TEJ stronie:

Oprócz zdjęć Monroe, pod młotek pójdą także fotografie innych gwiazd - m.in. Franka Sinatry, Marleny Dietrich, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Lizy Minnelli.

d1tdlyh

DOM AUKCYJNY DESA UNICUM
UL. MARSZAŁKOWSKA 34-50
8 LISTOPADA 2012 (CZWARTEK)
GODZ. 19.00.

d1tdlyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdlyh
Więcej tematów