Trwa ładowanie...

Wyciek danych z SGGW w Warszawie. Policja zatrzymała trzy osoby

Warszawska policja zatrzymała trzech obywateli Gruzji podejrzanych o kradzież laptopa z danymi studentów SGGW. Poszkodowanych może być 70 tys. osób.

Wyciek danych z SGGW w Warszawie. Policja zatrzymała trzy osobyŹródło: Policja, fot: Policja
d3rqj83
d3rqj83

Informację o zatrzymaniu przekazał asp. szt. Robert Koniuszy z policji na Ursynowie.

- Funkcjonariusze wpadli na trop podejrzanych, gdy zajmowali się sprawą okradania kierowców pojazdów. Sprawcy przebijali opony, a gdy właściciele wysiadali, zabierali rzeczy pozostawione w samochodzie - tłumaczy.

W ten sposób mężczyźni ukradli laptopa, który należał do jednego z pracowników SGGW. Na dysku były dane studentów uczelni oraz kandydatów, którzy starali się o miejsce na uczelni.

Policja podała, że zatrzymani w tej sprawie to obywatele Gruzji w wieku 58, 45 i 37 lat. .

d3rqj83

– Mężczyźni spotykali się w rożnych dzielnicach stolicy i przekazywali sobie skradzione przedmioty. Najczęściej był to sprzęt elektroniczny w postaci telefonów komórkowych i laptopów, a także pieniądze. To, co zdobyli, najczęściej wstawiali do lombardów. Dla mężczyzn jednak nie liczyła się zawartość sprzętu, a jedynie jego wartość rynkowa – podał Koniuszy.

Według ustaleń policjantów mężczyźni każdego dnia nocowali w innym miejscu, "dlatego zatrzymanie ich nie było łatwe".

Udało się to 19 listopada przy ul. Targowej na warszawskiej Pradze. – W trakcie przeszukania pojazdów policjanci znaleźli przedmioty pochodzące z kradzieży i służące do ich popełnienia. Część sprzętu została odzyskana również z lombardów – tłumaczył policjant. Nie odnaleziono jednak laptopa z danymi.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży, za które może im grozić nawet do pięciu lat więzienia. Prokuratura złożyła wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzn.

d3rqj83

SGGW informowała, że 5 listopada doszło do kradzieży komputera przenośnego użytkowanego przez jednego z pracowników. "Na dysku tego komputera znajdowały się dane osobowe przetwarzane w trakcie postępowań rekrutacyjnych w ostatnich latach na studia w SGGW" – przekazała uczelnia.

Jak podano w komunikacie SGGW na dysku komputera znajdowały się dane osobowe kandydatów obejmujące m.in.: imię, drugie imię, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, pesel, płeć, narodowość, obywatelstwo, adres zamieszkania, serię i numer dowodu osobistego.

Poszkodowani zapowiedzieli złożenie pozwu zbiorowego przeciwko uczelni. Kontrolę ws. wycieku danych z SGGW w Warszawie prowadzi Urząd Ochrony Danych Osobowych.

d3rqj83

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Leszek Miller komentuje expose Mateusza Morawieckiego

d3rqj83
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rqj83
Więcej tematów