RegionalneWarszawaWirtualny Pałac Saski [ZDJĘCIA]

Wirtualny Pałac Saski [ZDJĘCIA]

Każdy będzie mógł przespacerować po salach pałacu, spojrzeć na niego z lotu ptaka i zobaczyć, jak prezentowałby się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy!

Wirtualny Pałac Saski [ZDJĘCIA]

Już w poniedziałek, 8 września rusza „Saski360” – strona, a właściwie interaktywna aplikacja multimedialna, która ma na celu pokazanie nieistniejącego obecnie Pałacu Saskiego. Zobaczymy na niej unikatowe zdjęcia, wysokiej jakości ujęcia lotnicze i fotorealistyczne wizualizacje. Pozwoli nam to zobaczyć, jak Pałac Saski – symbol przedwojennej Warszawy, prezentowałby się w otoczeniu nowoczesnej zabudowy.

Podstawą projektu zrealizowanego przez agencję SkyConcept są realistyczne wizualizacje kompleksu pałacowego, które zostały precyzyjnie wkomponowane w lotnicze i stacjonarne panoramy sferyczne. W efekcie, każdy kto odwiedzi platformę saski360.pl może odbyć „wirtualną wycieczkę” i podziwiać Pałac Saski zarówno z perspektywy przechodnia, jak i z lotu ptaka.

- Kiedy po raz pierwszy mierzyliśmy się z pomysłem wirtualnego odtworzenia brakującego elementu Osi Saskiej, podjęliśmy decyzję, że zaprojektujemy narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć Pałac w kontekście współczesnego miasta. Nasze doświadczenie w prezentacji nieruchomości pomogło przy produkcji niezbędnych materiałów, w tym ujęć lotniczych wykonanych z drona oraz precyzyjnych modeli 3D poszczególnych budynków. Saski360 to wyraz naszego szacunku wobec historii oraz próba ochrony od zapomnienia jednego z ważniejszych elementów architektonicznych Warszawy. - powiedziałn nam Tomasz Ogrodzki ze SkyConcept

Wizualizacje przedstawiają kompletną zabudowę, czyli dominujący w kompleksie budynków Pałac Saski, a także Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej.

W publicznej debacie dotyczącej architektury i obiektów ważnych dla historii kraju, temat odbudowy Pałacu Saskiego pojawiał się wielokrotnie. Jednym z inicjatorów dyskusji o zagospodarowaniu zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego jest Stowarzyszenie Saski 2018, którego statutowym celem jest doprowadzenie do rekonstrukcji kompleksu pałacowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kilka lat temu pomysł rekonstrukcji kompleksu budynków był bliski realizacji – miasto w swoim budżecie zarezerwowało pieniądze, a w 2006 roku wybrano wykonawcę projektu. Zaczęto nawet pierwsze prace, jednak w 2008 roku, kiedy odkryto pod ziemią ruiny Pałacu z XVII wieku, które wpisano na listę zabytków, inwestycję przerwano.

Pałac Saski został wniesiony w 1661, początkowojako roku dwór, następnie został przebudowany na pałac. Od początków XVIII wieku był rezydencją królewską (wzorowano się na Wersalu). Przez wieki swojego istnienia kompleks był zarówno przebudowywany, jak i pełnił różne funkcje. W budynkach przy obecnym Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego mieściło się m.in. Liceum Warszawskie, później Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego. W dwudziestoleciu międzywojennym swoją siedzibę miał tu Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku w kolumnadzie Pałacu, pod arkadami, powstał Grób Nieznanego Żołnierza.

Pałac Saski wraz z resztą budynków kompleksu został zniszczony przez hitlerowców po upadku Powstania Warszawskiego w grudniu 1944 roku. Po II wojnie światowej nie został odbudowany. Odnowiono jedynie małą część dawnej kolumnady prowadzącej z placu do ogrodu, gdzie mieści się obecnie Grób Nieznanego Żołnierza.

Teraz Pałac Saski zostanie przywrócony Warszawie. Stanie się tak dzięki dronom i informatykom.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)