Trwa ładowanie...

Warszawiacy pożegnali Ikarusy (ZDJĘCIA)

Warszawiacy pożegnali Ikarusy (ZDJĘCIA)
d18xkxb
d18xkxb

Kilkadziesiąt autobusów, setki zdjęć i tysiące warszawiaków – tak w skrócie można podsumować paradę Ikarusów, która odbyła się ostatniego dnia 2013 roku . Mieszkańcy stolicy z sentymentem pożegnali autobusy, które wraz z końcem listopada, po 35 latach, zakończyły służbę w Warszawie.

Piętnaście minut przed godz. 12.00, sześć Ikarusów dumnie wjechało na pl. Bankowy , gdzie tłumnie oczekiwali je mieszkańcy. Autobusy, które niedawno zakończyły liniową służbę obecne były na warszawskich drogach od 35 lat.

Ikarusy 280 żegnane dziś, choć znacznie młodsze od pierwszych egzemplarzy, które wyjechały z mokotowskiej zajezdni przy ul. Woronicza w 1978 roku, konstrukcyjnie nie wiele różnią się od swoich starszych braci. Choć z biegiem lat pojazdy modernizowano, wyposażając pojazdy m.in. w automatyczne skrzynie biegów, ich budowa z czasem stała się przestarzała.

Wysłużone Ikarusy zastąpione zostały przez autobusy MAN, Mercedes, Solaris i Solbus, które dla zachowania historycznej ciągłości, również wzięły udział w paradzie, która z fasonem przejechała spod stołecznego ratusza do Dworca Wschodniego , aby następnie udać się do pętli Metro Marymont.

d18xkxb

Przejazd otwierał zabytkowy Ikarus, pomalowany w historyczne barwy warszawskiego MZK, należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, dalej kolejno jechały Ikarusy 280 (przegubowe) i 260 (solo) będące własnością stołecznych Miejskich Zakładów Autobusowych.

Autobusy pełne były pasażerów, którzy szczelnie wypełnili miejsca we wszystkich 14 pojazdach biorących udział w paradzie. Podobnie jak w godzinach szczytu komunikacyjnego do Ikarusów ciężko było się dostać. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się bowiem nie tylko warszawiacy, ale także goście z innych miast, a nawet Węgier – ojczyzny Ikarusa .

Ostatnią okazją do przejazdu tymi wyjątkowymi pojazdami będzie sylwestrowa noc, podczas której autobusy te wyjadą na specjalną linię 280 kursującą co 10 minut na trasie: Metro Ratusz Arsenał – Al. Solidarności – Jagiellońska – Targowa – Zamoyskiego – Lubelska – Dw. Wschodni (Lubelska). Będzie nią można dojechać na miejskiego sylwestra, który w tym roku został zorganizowany na błoniach Stadionu Narodowego.

d18xkxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18xkxb
Więcej tematów