RegionalneWarszawa„Warszawa z Konwickim” – spacer na pożegnanie pisarza

„Warszawa z Konwickim” – spacer na pożegnanie pisarza

Pożegnaj pisarza spacerem po jego miejscach w Warszawie

„Warszawa z Konwickim” – spacer na pożegnanie pisarza

15.01.2015 16:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj na Powązkach tłumy warszawiaków pożegnały Tadeusza Konwickiego. Wybitny polski pisarz, scenarzysta i reżyser zmarł 7 stycznia 2015 roku, po długiej chorobie. W najbliższą sobotę będzie można pożegnać pisarza w inny sposób - wybrać się na spacer jego śladami! Zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego.

Będziemy szli Nowym Światem i okolicami, przejdziemy pod balkonem pisarza przy ulicy Górskiego, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi. Miniemy dawny gmach cenzury i zajrzymy do siedziby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zakończymy na placu Trzech Krzyży, skąd chętni przejdą do kawiarni Czytelnika, by zamówić herbatę przy stoliku, przy którym Tadeusz Konwicki siadał do niedawna tak wiele razy - mówią organizatorzy.

Zbiórka 17 stycznia o godz. 12.00 na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich (przed sklepem Empik). Udział jest wolny. *Podczas spaceru, który potrwa ok. godziny, uczestników będzie prowadził audioprzewodnik „Warszawa z Konwickim”, który opowiada o życiu i twórczości pisarza poprzez fragmenty jego książek oraz tradycyjnie kojarzone z nim miejsca. *Audioprzewodnik „Warszawa z Konwickim” powstał w 2012 roku w ramach Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”. Zawiera elementy biograficzne, przybliża jego dorobek twórczy oraz niektóre z wątków literackich zaczerpniętych z jego powieści.

W trudnych czasach PRL-u, mimo cenzury czy represji wobec artystów, polska literatura, film i sztuka rozwijały się i pokazywały, czasem w krzywym zwierciadle, komunistyczne realia. Jednym z czołowych przedstawicieli tamtych czasów był Tadeusz Konwicki. To on poruszał trudne kwestie funkcjonowania w czasach komunistycznej Polski, pytał o sens życia, kondycję człowieka. Kluczowe dla tego okresu są między innymi „Wniebowstąpienie” czy „Mała Apokalipsa”, dwie surrealistyczne powieści pokazujące ponury obraz warszawskiej rzeczywistości lat 60. i końca lat 70.* Fabuła utworów rozgrywa się w stolicy. Wraz z bohaterami powieści możemy poznać tę zapomnianą już Warszawę, której pozostałości wciąż możemy jednak spotkać* - mówią twórcy audioprzewodnika.

*__*

Obraz
Komentarze (0)