Trwa ładowanie...

Warszawa. Sąd utrzymał zakaz organizacji Marszu Niepodległości

W sobotę warszawski sąd okręgowy utrzymał decyzję prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o zakazie organizacji Marszu Niepodległości. Postanowienie jest nieprawomocne. Organizatorzy marszu zapowiedzieli złożenie zażalenia.

Warszawa. Uczestnicy Marszu Niepodległości w 2019 r.Warszawa. Uczestnicy Marszu Niepodległości w 2019 r.Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d3il1j1
d3il1j1

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wyraził w piątek zgody na organizację zgłoszonego na 11 listopada Marszu Niepodległości. Trzaskowski tłumaczył, że decyzję o zakazie organizacji marszu podjął po zasięgnięciu negatywnej opinii sanepidu w tej sprawie. Podkreślił, że opinia ta wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu – podał PAP.

Warszawski ratusz, uzasadniając w piątek decyzję o zakazie organizacji marszu, przekazał, że w ocenie mazowieckiego sanepidu zgromadzenie takie nie może się odbyć, gdyż "narusza aktualny stan prawny i stanowi zagrożenie transmisji wirusa SARS-CoV-2, co może spowodować wzrost liczby chorych na COVID-19 i przeciążenie służby zdrowia".

Warszawa. Sąd oddalił odwołanie organizatorów

W sobotę Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył odwołanie organizatorów. Jak przekazała sędzia SO Sylwia Urbańska, sąd oddalił odwołanie organizatorów marszu.

d3il1j1

Pełnomocnik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości mec. Adam Janos poinformował z kolei, że sąd w uzasadnieniu tego postanowienia stwierdził, iż bardzo poważnie podchodzi do argumentacji podnoszonej w odwołaniu. Jak dodał, sąd uzasadniał, że ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w wyjątkowych okolicznościach zdecydował się nie uwzględnić argumentacji strony odwołującej się.

Prawnik zapowiedział, że po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem stowarzyszenie złoży zażalenie do sądu apelacyjnego.

Marsz Niepodległości jest zarejestrowany jako takie zgromadzenie od 2017 r. O powstrzymanie się od organizacji marszu w tym roku apelowali m.in. premier Mateusz Morawiecki i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3il1j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il1j1
Więcej tematów