Trwa ładowanie...

Warszawa. Sąd Okręgowy wprowadza więcej sędziów dyżurnych i dodatkowe sądy

Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. sędziów dyżurujących i wyznaczenie dodatkowych sądów do rozpoznawania wniosków o areszt. Chodzi o prawdopodobieństwo, że sądy miejscowe nie będą w stanie zrobić tego na czas, w związku z masowymi protestami na ulicach odbywającymi się w Polsce od czwartku.

Warszawa. Będzie więcej sędziów dyżurnychWarszawa. Będzie więcej sędziów dyżurnychŹródło: East News, fot: East News
dfn1sqx
dfn1sqx

W środę 29 października prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner wydała zarządzenie odnoszące się do wskazania sędziów dyżurnych, którzy będą pracować również w dni wolne od pracy i poza godzinami pracy oraz wskazanie sądów do zajmowania się wnioskami o areszt, kiedy sąd właściwy miejscowo, ze względu na ilość zgłoszeń, nie będzie w stanie zrobić tego na czas.

Jak podaje TVN24, Joanna Bitner swoją decyzję miała tłumaczyć "dużym prawdopodobieństwem konieczności rozpoznawania wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania oraz spraw w postępowaniu przyśpieszonym karnym i wykroczeniowym w ilości przekraczającej zwykłe możliwości sądu właściwego miejscowo".

Strajk Kobiet a wzmocnienie sądów

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii, zgromadzenia powyżej pięciu osób, są obecnie w Polsce nielegalne. W związku z tym w ciągu zaledwie paru dni doszło do wielu zatrzymań przez policję.

Strajk kobiet. Rafał Trzaskowski apeluje do Andrzeja Dudy

Od czwartku w Polsce, w tym również w Warszawie, odbywają się masowe protesty, które są odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja w przypadku trwałego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, jest niezgodna z konstytucją. Według dotychczas obowiązującego w Polsce kompromisu odnośnie aborcji, przerwanie ciąży ze względu na stwierdzenie np. zespołu Downa u dziecka, było w kraju legalne.

dfn1sqx

Jak zaznacza TVN24, Joanna Bitner nie przyznała, że wniosek o wzmocnienie sądów jest powiązany z ostatnimi zatrzymaniami protestujących po decyzji TK.

Ponadto od 30 października do 14 listopada będzie obowiązywać lista sądów rejonowych działających w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. Osiem wskazanych sądów rejonowych będą miały za zadanie rozpoznawanie wniosków o tymczasowe aresztowanie w sytuacji, gdy sąd miejscowy będzie miał nadmiar spraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfn1sqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfn1sqx
Więcej tematów