RegionalneWarszawaWarszawa. Rekonesans wśród drzew. Spacer informacyjny po Kopcu Powstania

Warszawa. Rekonesans wśród drzew. Spacer informacyjny po Kopcu Powstania

Kondycja drzew często zależy od podłoża. W tym przypadku, jak wiadomo, drzewa porastające Kopiec Powstania Warszawskiego nie miały zbyt komfortowych warunków. Gruz zwieziony ze zrujnowanej Warszawy nie stanowił najlepszego gruntu dla samosiejek, które zaczęły z czasem zarastać to wysypisko. Teraz wiele z nich nadaje się tylko do wycinki.

Warszawa. Rekonesans wśród drzew. Spacer informacyjny po Kopcu Powstania
Źródło zdjęć: © WP

30.06.2021 15:48

Można przekonać się na własne oczy, czy plany wycinki, jaką ma przeprowadzić stołeczny Zarząd Zieleni, są uzasadnione. Wspólny spacer mieszkańców i ogrodników planowany jest na piątek.

Stan fitosanitarny 62 drzew w Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego, zwanego też Parkiem Akcji "Burza”, jest fatalny. Wiele z nich zagraża bezpieczeństwu spacerowiczów. Obłamane gałęzie mogą w każdej chwili spaść na ludzi lub zaparkowane w pobliżu samochody.

Marszałek województwa wydał już na wniosek Zarządu Zieleni zgodę na ich usunięcie. Jednak - ponieważ wycinka drzew zawsze budzi ogromne emocje wśród mieszkańców, przedstawiciele zieleni chcą porozmawiać o stanie przeznaczonych do likwidacji okazów z warszawiakami.

Warszawa. Drzewa na Kopcu Kościuszki to samosiejki. Wyrosły na wzgórzu usypanym z gruzów zrujnowanej przez okupanta stolicy. Niektóre z nich trzeba wyciąć dla bezpieczeństwa ludzi
Warszawa. Drzewa na Kopcu Kościuszki to samosiejki. Wyrosły na wzgórzu usypanym z gruzów zrujnowanej przez okupanta stolicy. Niektóre z nich trzeba wyciąć dla bezpieczeństwa ludzi © Zieleń Warszawska

Warszawa. Rekonesans wśród drzew. Spacer informacyjny po Kopcu Powstania

Spacer informacyjny "Wiem o wycince" - Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego, planowany jest na piątek na godzinę 17. Spotkanie zainteresowanych wyznaczone jest na parkingu przed wejściem do parku od strony ul. Bartyckiej.

Ogrodnicy i dendrolodzy w trakcie spaceru objaśnią złożoność wieloetapowego procesu badań i obserwacji drzew i wytłumaczą, dlaczego zdecydowali się wystąpić z wnioskiem o usunięcie drzew. "Pragniemy podkreślić, że decyzja o skierowaniu wniosku o usunięcie drzewa zawsze jest dla przedstawicieli Zarządu Zieleni decyzją ciężką, podlegającą uprzednio wielokrotnej weryfikacji. Jednak bezpieczeństwo mieszkańców stanowi dla nas priorytet" - wyjaśniają specjaliści.

Wszystkie okazy, które zostały zakwalifikowane do usunięcia, są oznaczone pomarańczowym krzyżykiem i opatrzone specjalną tabliczką informacyjną, zawierającą podstawowe informacje na temat danego drzewa (gatunek, nr ewidencyjny, główne objawy choroby, zdjęcie, fragment wniosku na wycinkę). Te informacje znaleźć też można w serwisie "Wiem o wycince".

Wycięte drzewa wkrótce zostaną zastąpione nowymi. Kopiec przejdzie ogromną modernizację. Posadzonych będzie ponad 450 drzew parkowych i niemal 8,5 tys. leśnych sadzonek drzew.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)