Warszawa. Dzień Matki 2020 - niezwykłe historie kobiet w Muzeum Warszawy
Z okazji Dnia Matki Muzeum Warszawy zaprasza zwiedzających do zapoznania się z niezwykłymi historiami kobiet, które role matek łączyły z ważnymi osiągnięciami.
Dzień Matki 2020. Pierwsza masażystka w Warszawie
Kiedy inne kobiety nie myślały jeszcze i pracy zawodowej ona postanowiła, zajmować się czymś co ówcześnie budziło wiele kontrowersji. Nie miała jednak wyjścia, bo odejściu męża została sama z trójką dzieci. Pochodziła z lekarskiej rodziny, dzięki czemu nabyła wiedzę o anatomii człowieka, a ta z kolei była niezwykle przydatna w masażu, który stał się jej stałym zajęciem.
Maria Jadwiga Strumff była prawdziwą pionierką sztuki masażu w Warszawie. W swoich pamiętnikach dokonała analizy warszawiaków pod względem przywiązania do konserwatyzmu i ról społecznych przypisanych kobietom i mężczyznom. Pisała również o własnej seksualności i szansach na emancypacje kobiet. Jej historii poświęcono wystawę "Pamiętnik masażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX i XX w." w Muzeum Woli w 2015 roku.
Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego
Dzień Matki 2020. Reportażystka o wielkiej odwadze
Wanda Melcer zasłynęła ze swojego ostrego pióra, którym pisała reportaże w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie bała się trudnych i wymagających tematów. By wyczerpująco przedstawić swoim czytelnikom środowiska, które opisywała, potrafiła spędzać noce w domach publicznych, czy w przytułku dla bezdomnych. Była głośną krytyczką społeczeństwa trawionego znieczulicą.
Owocami jej burzliwego małżeństwa z Teodorem Sztekkerem były bliźniaki - Elżbieta i Eryk. Po rozwodzie wychowanie dzieci łączyła z aktywizmem społecznym. Współpracowała również z Tadeuszem Boy-Żeleńskim, pełniąc rolę sekretarza w Lidze Reformy Obyczajów, której postulatami były m.in. ochrona praw kobiet i dzieci, równouprawnienie kobiet, a także walka z chorobami wenerycznymi i ginekologicznymi.
Historie Jadwigi, Wandy i innych zasłużonych warszawianek poznać można w Muzeum Warszawy, do czego gorąco zachęcamy.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl