Warszawa. 46. urodziny Trasy Łazienkowskiej
W tym roku Trasa Łazienkowska skończy 46 lat. Jej urodziny hucznie obchodzić będą lokalni aktywiści i warszawskie knajpy położone właśnie przy sławnej „Ł”. Dawniej modernistyczna gwiazda produkcji filmowych, rządowa megainwestycja lat 60. i 70., która przytłaczała rozmachem i nowoczesnością. Dziś to jedna z kluczowych i najwygodniejszych arterii w stolicy.
O atrakcjach związanych z urodzinami poinformował Dominik Pucek, inicjator wydarzenia 46. Urodziny Trasy Łazienkowskiej, grochowianin i właściciel pubu Komisariat 17.
Od Ronda Wiatraczna przez Saską Kępę i Śródmieście aż po Ochotę – już w najbliższą niedzielę, 19 lipca zapaleni varsavianiści, miłośnicy modernizmu, a także ci, którzy chcą po prostu dowiedzieć się więcej o historii i znaczeniu Trasy Łazienkowskiej, wezmą udział w szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie na rocznicę oficjalnego otwarcia. Na uczestników czekają promocje, wyjątkowe oferty czasowe i spotkania z ekspertami. Wszystko po to, aby uczcić powstanie arterii, która dla mieszkańców prawo- i lewobrzeżnej Warszawy ma nie tylko fundamentalne znaczenie komunikacyjne, ale również wymiar symboliczny.
- Chciałbym godnie uczcić rocznicę otwarcia Trasy i podkreślić wagę jej istnienia. Z reguły dbamy o pomniki, tablice, miejsca pamięci, a nie doceniamy infrastruktury, która służy nam na co dzień, ułatwiając realizację bieżących spraw – powiedział Dominik Pucek. – Z Trasą już od dziecka jestem związany komunikacyjnie, a przez to również emocjonalnie. Dojeżdżałem nią do rodziny, do szkoły, na studia, do pracy oraz – oczywiście – w ramach innych aktywności społecznych i towarzyskich. Dziś prowadzę pub w sąsiadujących z Trasą grochowskich Grzybkach – dodał Pucek.
Choć pierwsze koncepcje stworzenia w tym miejscu nowej przeprawy przez Wisłę pojawiły się jeszcze w latach 30., pomysł ponownie podniesiono dopiero prawie trzydzieści lat później, kiedy wymogła go intensywna urbanizacja stolicy. Po wyborze zwycięskiego projektu prace nad budową rozpoczynano aż dwukrotnie - w 1968 r. i 1971 r. Również dwa razy świętowano ich zakończenie – 19 lipca 1974 oraz trzy dni później, kiedy na trasę po raz pierwszy wjechały samochody. Najczęściej kojarzymy ją z serialem Czterdziestolatek, gdzie była równoprawną bohaterką akcji. Ale surowy, modernistyczny urok Trasy Łazienkowskiej mogliśmy podziwiać w tle wielu polskich starszych i współczesnych produkcji.
- Uznałem, że warto zaprosić do wspólnego świętowania również inne lokale gastronomiczne, tym bardziej, że wywołany pandemią przestój wszystkim równo dał się we znaki. Razem jesteśmy w stanie zaoferować uczestnikom wydarzenia nie tylko ciekawe spotkania i promocje, ale przede wszystkim zachęcić ich do wyjścia z domu i podróży jedną z najpiękniejszych warszawskich arterii. Mam nadzieję, że stanie się to naszą coroczną tradycją – wyjaśnił inicjator.
Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały lokale z Grochowa, Śródmieścia i Ochoty, m.in. Stacja Grochów, Klubokawiarnia ITePe, Świetlica, Lalka Marszałkowska czy OCHO, które szykują w tym dniu specjalne oferty dla swoich gości.