W środę rozpocznie się I Warszawski Festiwal Poetów
Wydarzenie będzie się składać z czterech spotkań, dedykowanych poszczególnym artystom.
24.11.2015 20:30
Stanisław Barańczak, Władysław Broniewski, Czesław Miłosz i Adam Zagajewski będą bohaterami I Warszawskiego Festiwal Poetów. O ich twórczości będą rozmawiać m.in. naukowcy, krytycy, wydawcy i publicyści. Wydarzenie rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli. Podczas I Warszawskiego Festiwalu Poetów odbędą się cztery spotkania, poświęcone kolejno: Stanisławowi Barańczakowi, Władysławowi Broniewskiemu, Czesławowi Miłoszowi i Adamowi Zagajewskiemu.
- Nie istniał żaden klucz, według którego wybieraliśmy poetów. Istnieją jednak związki między tymi, o których będziemy mówić. Wszyscy spośród nich tłumaczyli, oprócz tego obchodziły ich sprawy społeczne i byli wrażliwi na los człowieka uwikłanego w historię. W twórczości obecna jest także metafizyka - powiedziała PAP we wtorek organizatorka festiwalu Eliza Czapska z Muzeum im. Władysława Broniewskiego w Warszawie. - Ważniejsze niż kategorie przy kształtowaniu programu Festiwalu były dla nas same wiersze. Chcemy o nich przypominać - dodała.
Wydarzenie rozpocznie w środę spotkanie dotyczące twórczości zmarłego w grudniu zeszłego roku poety, tłumacza i eseisty Stanisława Barańczaka. Goście, wśród których znajdą się redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" Barbara Toruńczyk, aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, reżyser Andrzej Wajda oraz krytyk literacki Tadeusz Nyczek, będą rozmawiali m.in. o "Hamlecie" przełożonym przez Barańczaka. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane także ilustracje malarza Jana Lebensteina do tomów poetyckich autora "Chirurgicznej precyzji".
Kolejnego dnia rozmowa potoczy się wokół Adama Zagajewskiego, który obchodził w tym roku 70. urodziny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Adam Michnik, Jarosław Klejnocki i Mikołaj Nowak-Rogoziński. Jak zapowiedziała Eliza Czapska, będą rozmawiać m.in. o wierszu Zagajewskiego opublikowanym w "The New Yorker" po katastrofie z 11 września. Następnie uwaga skupi się na Czesławie Miłoszu. W sobotę podczas spotkania podzielonego na bloki tematyczne zostanie podjęty temat wiary w życiu i twórczości Miłosza. Tego dnia wiersze poety przeczyta także aktorka Maja Komorowska. Zostaną pokazane również filmy animowane inspirowane wierszami noblisty, które powstały w ramach projektu Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Obecni będą m.in. ks. Andrzej Luter, biograf oraz osobista sekretarka Miłosza - kolejno Andrzej Franaszek i Agnieszka Kosińska.
Ostatnim z bohaterów wydarzenia będzie gospodarz miejsca Władysław Broniewski. Na spotkaniu pieśniarka Olena Leonenko przedstawi wiersze Jesienina, które poeta przetłumaczył na język polski. Prócz tego goście - pisarz Janusz Głowacki, prof. Zbigniew Mikołejko i inni - będą rozmawiać o utworach Broniewskiego ("Listopad" i "Nocny gość"). Atrakcją Festiwalu będzie również slam poetycki, który poprowadzi Witold Cichoń. Kilkunastu młodych, zgłoszonych wcześniej uczestników, wystąpi z utworami odnoszącymi się do twórczości poetów. Następnie najlepszego z nich wybierze publiczność. Festiwalowe spotkania będą się odbywały w Muzeum Władysława Broniewskiego. Wydarzenie realizowane jest ze środków Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS.
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Ciąg dalszy sprawy uprowadzenia trzylatka. Ojciec: "Jego matka wie, że Fabianek jest ze mną"