Trwa ładowanie...
ipn
Marta Gostkiewicz
25-06-2020 07:56

Ursus. Prezes IPN uczci uczestników protestów

Instytut Pamięci Narodowej uczci uczestników protestów w Ursusie, Radomiu i Płocku w 44. rocznicę wydarzeń. Uroczystości odbędą się w czwartek, 25 czerwca.

Ursus. Prezes IPN uczci uczestników protestówŹródło: PAP
d1b6c1x
d1b6c1x

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek złoży kwiaty przy pomniku na Pl. Czerwca 1976 w Ursusie. W ten sposób uczci uczestników protestów w Ursusie, Radomiu i Płocku z 25 czerwca 1976 r.

Złożenie kwiatów odbędzie się o godz. 10. Następnie, o godz. 11. w „Przystanku Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, odbędzie się konferencja prasowa dotycząca obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Jak przypomina IPN, strajki i manifestacje robotnicze z 25 czerwca 1976 były ostatnimi masowymi protestami przed strajkami lipcowo-sierpniowymi z 1980 r., które ostatecznie przyczyniły się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

- Iskrą zapalną obu masowych protestów była drastyczna podwyżka cen żywności. 25 czerwca 1976 r. robotnicy zastrajkowali w 24. województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji brutalnie stłumionych przez siły represji komunistycznego reżimu. W Ursusie robotnicy rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę wepchniętą w wyrwę lokomotywą. Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. W wyniku pobicia przez Milicję Obywatelską zmarł kilka dni później przypadkowy przechodzień Jan Brożyna, a w połowie sierpnia zmarł w wyniku pobicia przez Służbę Bezpieczeństwa ks. Roman Kotlarz – czytamy w komunikacie IPN.

d1b6c1x

Pomoc represjonowanym robotnikom, którą natychmiast rozpoczęła 1 Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta zaowocowała powstaniem Komitetu Obrony Robotników, pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej w bloku państw komunistycznych.

Na pomniku upamiętniającym protesty w czerwca 1976 r. w Ursusie napisano: „Pamięci tych, którzy w czerwcu 1976 r. podnieśli robotniczy protest przeciw krzywdzie i nieprawości, cierpiących, upokorzonych, prześladowanych ludzi dobrej woli, którzy stanęli w obronie robotników, tworząc zręby polskiej Solidarności”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1b6c1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6c1x
Więcej tematów