Trwa ładowanie...

Ulica Stalowa trafi do rejestru zabytków? Wszczęto postępowanie w tej sprawie

Konserwator: "Posiada szczególną wartość dla Warszawy"

Ulica Stalowa trafi do rejestru zabytków? Wszczęto postępowanie w tej sprawie
d2htcsw
d2htcsw

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków układu urbanistycznego północnopraskiej ul. Stalowej.

O fakcie poinformowało Towarzystwo Przyjaciół Pragi, od lat domagające się wpisania Stalowej do rejestru. "Udało się! Dostaliśmy odpowiedź z MWKZ w sprawie wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego ul. Stalowej. Przy pozostawionych bez odpowiedzi po kilkanaście miesięcy innych wnioskach, tempo odpowiedzi zaskoczyło nas bardziej niż zima drogowców. Dziękujemy i działamy dalej" - napisali na swoim fanpejdżu.

We wniosku, jaki TPP skierowało do konserwatora, mogliśmy przeczytać m.in., że "ulica Stalowa stanowi jeden z najlepiej zachowanych fragmentów Nowej Pragi z unikalnymi w skali całego miasta zespołem niezwykle ciekawej zabudowy. Ukazuje ona etapy ewolucji kamienic miejskich z przełomu XIX i XX wieku. Od przeciętnych czynszówek, aż po powstanie prawdziwych, wielkomiejskich kamienic". Towarzystwo zastrzegło też we wniosku, że "obszar przedmiotowego wpisu zawiera również wskazanie posesji w pierzei ulicy, obecnie niezabudowanych, co umożliwi wystosowanie stanowiska konserwatora zabytków co do nowoprojektowanych form zabudowy, które współtworzyć będą spójny, zabytkowy charakter ulicy".

Najbardziej hollywoodzka ulica w Warszawie

Konserwator Zabytków, uzasadniając wszczęcie postępowania napisał m.in., że "zachowana dyspozycja przestrzenna założenia ul. Stalowej - "spinającej" większość ulic Nowej Pragi - wraz z istniejącą historyczną parcelacją i w znacznej mierze zachowaną, zwartą zabudową, przede wszystkim mieszkalną, stanowi jedne z lepiej zachowanych fragmentów pierwotnego zagospodarowania Pragi, a tym samym posiada szczególną wartość dla Warszawy".

d2htcsw

Ulica Stalowa jest niewielką, ale jedną z najładniejszych uliczek Warszawy. Wytyczono ją w latach 1865–1867. Po obu jej stronach w zdecydowanej większości stoją ponad stuletnie kamienice. Podczas II wojny światowej, podobnie jak i cała Praga, ulica nie została zniszczona, dlatego często pojawiają się tu ekipy filmowe. Dlatego też mieszkańcy ulicy mówią, że "to najbardziej hollywoodzka część stolicy" Powstały tu m.in. takie filmy, jak "Pianista" czy* "Miasto44". To na Stalowej, podczas II wojny stoczono z Niemcami * słynną bitwę na wodę w lany poniedziałek. Po wojnie mieszkali tu i pracowali m.in. Stefan „Wiech” Wiechecki czy Stanisław Grochowiak. Były burmistrz (obecnie poseł) Paweł Lisiecki,
zapowiedział niedawno * stworzenie na ulicy Alei Sław*. Projekt ten ma zostać zrealizowany w 2017 roku.

d2htcsw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2htcsw
Więcej tematów