Ruszyła akcja "Znicz 2014". Dodatkowe kontrole trzeźwości
Na głównych trasach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do cmentarzy pojawią się dodatkowe oddziały policji. Służbę będą pełnić także policyjni wywiadowcy
30.10.2014 12:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ubiegłym roku, w trakcie Święta Zmarłych oraz Wszystkich Świętych i dni poprzedzających listopadowe obrzędy, policja odnotowała 27 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 2 osoby. Zatrzymano 51 osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. W Warszawie i okolicach doszło w tym czasie do 189 kolizji.
Mimo iż stan się poprawia (w 2012 roku odnotowano 294 kolizje i 53 wypadki drogowe, 2 osoby poniosły śmierć), policjanci wolą dmuchać na zimne. Podczas akcji "Znicz 2014” nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci, kursanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a także funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Służbę będą pełnić także policyjni wywiadowcy.__
W czasie kontroli będą zwracać uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, sprawdzą ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Policjanci zwracają też uwagę, że niektórzy ten okres będą chcieli wykorzystać wykorzystać jako okazję do kradzieży.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. - informuje KSP . - Zabierzmy ze sobą tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalają znicze nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.
Policja prosi też, by podczas pobytu na cmentarzu zwracać uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję.
Kierowcy powinni być przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy.
W okresie Święta Zmarłych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. - ddają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy przy okazji akcji dają nam kilka dodatkowych rad.
- Nie jedźmy samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
- Pamiętajmy, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
- Parkujmy samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach.
- Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.
Przeczytajcie też: 29 specjalnych linii cmentarnych na Wszystkich Świętych [INFORMATOR]