RegionalneWarszawaPrzegląd Filmów Irańskich w Kinie Praha

Przegląd Filmów Irańskich w Kinie Praha

Bilety tylko 10 zł!

Przegląd Filmów Irańskich w Kinie Praha

06.11.2014 19:20

Kino Praha zaprasza na „Przegląd Filmów Irańskich”. W dniach 26-28 listopada będzie można zobaczyć filmy kina irańskiego, ukazujące współczesne życie w Iranie. Bilety tylko 10 zł!

Kinematografia irańska należy aktualnie do jednej z najciekawszych na świecie- mówią organizatorzy - W ostatnich latach twórczość takich reżyserów, jak Asghar Farhadi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi czy Majid Majidi zawojowała laury na najważniejszych światowych festiwalach i podbiła serca widzów i krytyków nie tylko w rodzimym Iranie, ale też za granicą. Jednak kinematografia irańska to nie tylko filmy uznanych twórców.* Przemysł filmowy w tym kraju prężnie się rozwija, zaś tamtejsi twórcy żywo reagują na otaczające ich wydarzenia, bacznie też przyglądają się temu, co dzieje się w światowym kinie.*

Dlatego właśnie w ramach „Przeglądu Filmów Irańskich” zostaną pokazane głównie obrazy, które nie znalazły się w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, ale ze względu na poruszoną problematykę i wyszukane środki wyrazu warte są zaprezentowania szerszej publiczności. Filmy, które znalazły się w programie przeglądu, odzwierciedlają współczesne życie w Iranie, ukazują kontekst społeczno-kulturowy oraz problemy, z jakimi spotykają się mieszkańcy tego kraju na co dzień.

Tematyka filmów jest zróżnicowana podobnie jak gatunki filmowe – wśród prezentowanych filmów znalazły się wzruszający film obyczajowy, dramat czy mroczny film noir. Dzięki temu widzowie będą mogli odkryć bogactwo tej kinematografii i zapoznać się z panującymi w niej trendami. Przegląd pozwoli też odkryć widzom prawdziwe oblicze Iranu, dalekie od tego, jakie znamy z doniesień medialnych.

W ramach „Przeglądu Filmów Irańskich” zobaczymy:

- „Grzesznicy”, reż. Faramarz Gharibian
Córka emerytowanego pułkownika wraca do Iranu po 7 latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych i zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Do śledztwa w tej sprawie zostaje przydzielonych dwóch oficerów policji, których temperamenty i metody diametralnie się różnią. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje...

- „Jestem jego żoną”, reż. Mostafa Shayesteh
„Jestem jego żoną” to debiut reżyserski Mostafa Shayesteha. Po wypadku samochodowym zmienia się spokojne dotąd życie młodej pary.

- „Beze mnie”, reż. Bahram Tavakoli
„Here without me” to adaptacja filmowa dramatu „Szklana Menażeria” autorstwa Tennessee Williamsa. Film przedstawia pozornie niekończące się zmagania ubogiej rodziny w szorstkich dzielnicach Teheranu. Podczas gdy każdy z członków rodziny drastycznie próbuje spełnić swoje marzenia, mała nić nadziei o lepsze jutro trzyma ich razem. Tylko jak długo może to trwać?

- „Tak daleko, tak blisko”, reż. Reza Mir-Karimi
Film był irańskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2005 roku. Neurolog, doktor Alem (Masoud Rayegany), żyje w dobrobycie, jest człowiekiem nowoczesnym i nie wierzy w Boga. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego syn Sahman (Afsin Hashemi) jest nieuleczalnie chory i wkrótce umrze. Sahman studiuje astronomię i razem z przyjaciółmi wyjechał na pustynię, by obserwować niebo. Zrozpaczony ojciec wyrusza odszukać Sahmana.

- „Pan Yousef”, reż. Ali Rafie
Ojciec, córka, tajemnica...Agha Yousef mieszka ze swoją córką – jedynaczką. Pracuje by zapewnić jej godny byt, mając nadzieję, że pozostanie z nim na zawsze. Ale pewnego dnia nieporozumienie wszystko komplikuje...

- „Rozstanie”, reż. Asghar Farhadi,
„Rozstanie” to okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. "Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego, „Co wiesz o Elly", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

Przegląd organizowany jest przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu oraz Kino Praha.

Obraz
Obraz
filmiranfilmy
Zobacz także
Komentarze (0)