Trwa ładowanie...

Powstanie w getcie warszawskim. Do rozdania 100 tys. papierowych żonkili

"Ten żonkil nawiązuje do bukietu żółtych kwiatów, który ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman dostawał od anonimowej osoby co roku w rocznicę zrywu."

Powstanie w getcie warszawskim. Do rozdania 100 tys. papierowych żonkili
d1uy01b
d1uy01b

- 100 tys. papierowych przypinek w kształcie żonkili zostanie rozdanych w środę na ulicach stolicy; akcja ma upamiętnić 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - poinformował we wtorek dyrektor muzeum POLIN Dariusz Stola.

Celem akcji "Żonkile", organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN, jest propagowanie wiedzy na temat zrywu w getcie warszawskim.

- Żonkil przypięty do ubrania 19 kwietnia to znak pamięci i szacunku. Ten żonkil nawiązuje do bukietu żółtych kwiatów, który ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman dostawał od anonimowej osoby co roku w rocznicę zrywu. W tym roku rozdanych zostanie 100 tys. papierowych przypinek. To akcja, która budzi świadomość, przypomina, że 74 lata temu coś ważnego wydarzyło się w naszym mieście – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola.

Jak przypomniał, w tym roku mija 74 lata od wybuchu powstania w getcie warszawskim. - To było pierwsze miejskie powstanie w Europie. Bojownikom chodziło o zemstę i obronę godności ludzkiej, by przed śmiercią zadać Niemcom jak największe straty. To było ważne wydarzenie z historii Warszawy, doprowadziło do zagłady znacznej części miasta; i ważne jest dla nas, by mieszkańcy pamiętali, że Warszawa jest miastem dwóch powstań – powiedział Stola.

d1uy01b

W akcji ma uczestniczyć ponad tysiąc wolontariuszy, którzy na ulicach Warszawy mają rozdać 100 tys. papierowych żonkili, symbolizujących pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. Przypinki w kształcie żonkili będzie można otrzymać w godz. 8-19 w rejonie Muzeum POLIN, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa przy ul. Chmielnej, Domu Spotkań z Historią, Urzędu Dzielnicy Żoliborz i Muzeum Warszawskiej Pragi oraz m.in. na Ursynowie, Mokotowie i Saskiej Kępie.

Powstania w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Akcję "Żonkile" wspiera portal historyczny dzieje.pl.

Źródło: (PAP)

d1uy01b

Oprac. Karolina Pietrzak

d1uy01b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uy01b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj