Trwa ładowanie...

Niemcy kupują w Polsce mieszkania - najwięcej w Warszawie

W ciągu ostatnich 5 lat obcokrajowcy kupili w naszym kraju połowę mieszkań, które deweloperzy budują w ciągu roku

Niemcy kupują w Polsce mieszkania - najwięcej w Warszawie
dez7e6b
dez7e6b

W sumie w ciągu ostatnich 5 lat cudzoziemcy nabyli w Polsce 1,8 mln metrów kwadratowych mieszkań. To około 40 tys. lokali przeciętnej wielkości - czytamy na stronie Remonitor.pl.

Przede wszystkim kupują oni mieszkania na terenie Warszawy. Mniej więcej 40 proc. powierzchni mieszkań kupionych przez obcokrajowców znajdowało się właśnie tutaj. Kolejne popularne lokalizacje to województwa dolnośląskie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.****

Co ciekawe, w*śród zagranicznych nabywców zdecydowaną mniejszość stanowią ci komercyjni.* Według analiz Lion’s Banku, mieszkań kupują osoby prywatne - stanowią one aż 80 procent zagranicznych inwestorów. Z tego też powodu tak duża ilość nabywców z zagranicy nie wpływa na wzrost cen lokali w Warszawie i reszcie kraju.

Najliczniejszą grupę kupującą lokale w Polsce stanowią Niemcy. Na drugim miejscu są Brytyjczycy, a dalej - Włosi, Ukraińcy, Irlandczycy, Hiszpanie. Rośnie liczba nabywców z Rosji.

dez7e6b

Boom na rynku nieruchomości w Polsce wystąpił w okresie 2004–2007, kiedy to wydatki i płace zaczęły rosnąć bardzo szybko, napędzane mocnym przyrostem kredytu. Ceny mieszkań zaczęły spadać. Mimo to w ostatniej dekadzie średnie ceny lokali w centrum Warszawy wzrosły ponad dwukrotnie. Dla przykładu - w* 2003 roku w Śródmieściu płacono za metr kwadratowy 3,7 tys. zł. Teraz jest to niewiele poniżej 10 tys. zł.*

Mimo, że stolica jest relatywnie droga, to i tak cieszy się największym zainteresowaniem wśród zagranicznych nabywców.

dez7e6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dez7e6b
Więcej tematów